pixabay

fot. pixabay.com

Kościół katolicki po raz pierwszy w historii zabiera głos ws. palenia

Seminarium „Kościół Katolicki wobec problemu redukcji negatywnych skutków palenia”, zorganizowane pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, odbyło się 25 maja na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. Podkreślono w nim znaczenie ograniczania szkód związanych z paleniem tytoniu i wezwano do szerszego, skoncentrowanego na człowieku podejścia do problemu uzależnienia od tytoniu.

Wśród prelegentów seminarium znaleźli się m.in. prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny, stały przedstawiciel Watykanu przy ONZ i WHO abp Fortunatus Nwachukwu, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, bp Ariel Torrado Mosconi z diecezji Nueve de Julio, ks. prof. Robert Nęcek z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, prof. Alejandro Jose Videla ze Szpitala Uniwersyteckiego Austral w Buenos Aires, dr Bartosz Arłukowicz, przewodniczący Komisji Specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem, prof. Paul Aveyard z Uniwersytetu w Oxford, prof. Szczepan Cofta ze Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.

Dzień bez Tytoniu

Seminarium zorganizowano z okazji corocznego, ustanowionego przez WHO Światowego Dnia bez Tytoniu (World No Tobacco Day – WNTD). Dzień ten jest doskonałą okazją do podniesienia świadomości na temat śmiertelnych skutków palenia tytoniu oraz do rozmowy na temat ograniczania szkodliwości palenia. Liczba zgonów na świecie spowodowanych przez COVID-19 przekroczyła 6 mln. Tymczasem każdego roku z powodu palenia i chorób związanych z paleniem umiera 8 mln ludzi, którym nie poświęca się uwagi ani nie pomaga wystarczająco w walce z nałogiem.

W liście skierowanym do organizatorów i uczestników seminarium papież Franciszek napisał: „Kultura życia jest dziedzictwem, którym chrześcijanie muszą dzielić się ze wszystkimi. Każde życie ludzkie, jedyne i niepowtarzalne, ma nieocenioną wartość. Trzeba to głosić wciąż na nowo, z odwagą słów i czynów. Mam nadzieję, że refleksja nad tym szczególnym problemem może pomóc wielu ludziom uświadomić sobie, że zdrowie fizyczne jest darem Bożym, który Pan nam ofiarował i o który musimy odpowiedzialnie dbać”.

fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

W swoim wystąpieniu prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny podkreślił że: […] „aby stworzyć ́środowisko, w którym nowi klienci nie będą̨ eksperymentować z tytoniem a aktywni palacze będą̨ zachęcani do rzucenia palenia, wszyscy partnerzy muszą współpracować przy wdrażaniu środków kontroli palenia, które skutecznie ograniczą popyt na papierosy. Rządy i państwa muszą zapewnić swoim obywatelom łatwy dostęp do pomocy w rzucaniu palenia […]”.

>>> Papież: dobra służba zdrowia dostępna dla wszystkich jest priorytetem

Życie – dar Boga

Zwracając się do uczestników seminarium Stały Przedstawiciel Watykanu przy WHO abp Fortunatus Nwachukwu odniósł się do niedawnych decyzji papieża Franciszka dotyczących bezpośrednio redukcji skutków palenia: „[…] jesteśmy świadomi, że życie jest darem Boga i mamy obowiązek postępować w sposób, który chroni nasze zdrowie; w sposób, który chroni życie, dlatego kierując się naszą wiarą i szacunkiem dla świętej wartości życia, mamy obowiązek chronić i zachować zarówno nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. To właśnie ta przesłanka skłoniła papieża Franciszka 5 lat temu do wstrzymania sprzedaży papierosów w sklepach watykańskich. Stolica Apostolska nie może przyczyniać się do działań, które szkodzą zdrowiu ludzi. Cóż, taka decyzja mogła nie być popularna wśród palaczy pracujących w Watykanie, ale z pewnością została przyjęta z zadowoleniem przez wielu innych. Oczywiście, sprzedawane papierosy były źródłem dochodów, co oznacza, że była to odważna decyzja, ale słuszna. Żaden zysk nie może być uzasadniony, jeśli zagraża życiu. […] Kościół ma obowiązek wskazywać drogę zachowania i obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, także poprzez zabieranie głosu w organizacjach międzynarodowych, a zwłaszcza poprzez edukację, aby zapobiegać i eliminować zagrożenia dla życia”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze