Sri Lanka, fot. Jerom Nishantha (PDM Polska)

Kościół nie kończy się w naszej parafii – przygotowania do 98. Tygodnia Misyjnego

Misjonarzem jest każdy ochrzczony, ale często o tym zapominamy. Misyjność jest naturą Kościoła, jest jak powietrze, bez którego nie można funkcjonować. Jest jak fundament, bez którego nie można zbudować trwałej wspólnoty. Może właśnie dlatego często misyjność jest przez nas, katolików, chrześcijan, słabo zauważana. Tydzień Misyjny, który w tym roku Kościół katolicki będzie przeżywać po raz 98., ma nam o tym przypomnieć.

Światowy Dzień Misyjny, nazywany też Niedzielą Misyjną, obchodzony jest zawsze w przedostatnią niedzielę października. W tym roku przypada ona 20 października. Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”.

O znaczeniu tego hasła, podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, mówił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński. Na spotkaniu z mediami obecny był też przewodniczący episkopatu abp Tadeusz Wojda oraz wolontariuszka misyjna Agata Stolarska.

„Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”

„Idźcie” to testament Jezusa Chrystusa. To wezwanie, które jest skierowane do każdego jego ucznia, do każdego z nas. „Zapraszajcie”, bo ewangelizacja związana jest z wolną wolą człowieka, z jego wolnym wyborem. W ewangelizacji nie ma przymusu, przyjęcie Ewangelii musi być wolnym wyborem człowieka. Nie można przecież nikogo zmusić do przyjęcia Chrystusa. „Zapraszajcie wszystkich”, bo Dobra Nowina jest skierowana do każdego człowieka. W Kościele nie ma loży VIP, nie ma ludzi wyłączonych, nie ma ludzi, do których nie opłaca się iść z przesłaniem Ewangelii – tłumaczył dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Następnie ks. Maciej Będziński zadał pytanie: „W perspektywie orędzia na 98. Światowy Dzień Misyjny warto zapytać się samego siebie: Czy ludzie, patrząc na mnie, widzą Boga zapraszającego? Czy ja, jako ochrzczony, jestem żywym zaproszeniem do spotkania z Jezusem?”.

Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda i dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Abp Wojda i jego misyjne doświadczenie

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów (dzisiaj – po reformach watykańskich – to Dykasteria ds. Ewangelizacji). Abp Wojda podkreślił, że na mocy chrztu misjonarzami są wszyscy wierzący, nie tylko księża czy biskupi. – Pierwszą i naturalną przestrzenią realizacji tego misyjnego powołania jest parafia – dodał.

>>> O. Kazimierz Szymczycha: dlaczego spada liczba misjonarzy? [KOMENTARZ]

abp Tadeusz Wojda, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Siostra Monika Juszka (która odpowiada za wolontariat misyjny dzieci) zgadza się ze słowami przewodniczącego KEP, jednocześnie dodając, że ewangelizacja nie powinna zatrzymywać się w przestrzeni parafii. – Człowiek, w którym jest misyjny zapał, wychodzi dalej. Idzie głosić Dobrą Nowinę. Swoim życiem, pracą, niekiedy misyjnym wolontariatem – przyznaje.

Misyjny wolontariat

Agata Stolarska oraz Aleksandra Pawlak są wolontariuszkami misyjnymi Ruchu Przymierze Miłosierdzia. Wspólnota powstała w Brazylii, w Sao Paulo. Obecna jest w 40 miastach w Brazylii oraz w 7 innych krajach na świecie, także w Polsce. Ruch koncentruje się na ewangelizacji ulicznej, spotkaniach modlitewnych w kościołach, ale również przygotowuje wolontariuszy do wyjazdów misyjnych. Formacja trwa pół roku. – W tym roku byłam w Brazylii. Chciałam poświęcić swój wolny czas, by innym mówić o Jezusie i głosić Dobrą Nowinę – mówi Agata Stolarska. – W przyszłym roku planujemy wyjazdy do Mozambiku, Brazylii i Wenezueli. Od stycznia ruszamy z formacją, więc serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – mówi Aleksandra Pawlak.

W środku: Agata Stolarska z Ruchu Przymierze Miłosierdzia, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Zmiana perspektywy

Abp Tadeusz Wojda przyznał, że obecnie świadomość misyjna wśród katolików jest „różna”. – „Na tyle będę misjonarzem, na ile przeżyję miłość Jezusa Chrystusa” – mówi papież. To zupełnie zmienia moją perspektywę, otwiera mnie na to, żeby być dla drugiego człowieka i pokazywać, kim był Jezus Chrystus – stwierdził.

fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony w Kościele katolickim 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. To czas modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Obchodzony jest każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie w przedostatnią niedzielę października. Ofiary składane tego dnia w kościołach na tacę przekazywane są do Funduszu Solidarności Misyjnej, którym opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary za rok 2023 przekazało do dyspozycji Dykasterii ds. Ewangelizacji 1 209 684,20 USD. Na tę sumę składają się ofiary z Niedzieli Misyjnej (1 029 107,07 USD), Żywego Różańca, Dar serca dla misji – ofiary indywidualne i inne.

Realizowane projekty mogą być działaniami o charakterze administracyjnym, mogą też być pomocą dla katechistów. Działania mogą też wiązać się z formacją czy wsparciem działaności misjonarzy. Mogą też wspierać budowę świątyń czy budynków na użytek działalności parafialnej oraz misyjnej.

Więcej o tegorocznym Tygodniu Misyjnym można przeczytać na stronach internetowych Papieskich Dzieł Misyjnych. Tam też znaleźć można materiały do wykorzystania w tym czasie – by budzić misyjny zapał sióstr i braci w wierze.

Galeria (5 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze