epa06190266 A handout photo made available by the Dutch Department of Defense on 07 September 2017 shows an aerial view of the damages of Hurricane Irma in Philipsburg, Sint Maarten, 06 September 2017. Hurrican Irma was declared the most powerful hurricane ever recorded over the Atlantic Ocean, and left a path of destruction in the Caribbean as it approaches Florida. EPA/GERBEN VAN ES / DUTCH DEPARTMENT OF DEFENSE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Kościół pomoże poszkodowanym przez huragan Irma w USA

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kościół stara się pomóc ofiarom niszczycielskiego przejścia huraganu Irma przez Morze Karaibskie. Ordynariusz diecezji Basse-Terre na Gwadelupie bp Jean-Yves Riocreux, któremu podlegają poszkodowane wyspy Saint-Martin i Saint-Barthélemy, zapowiedział już utworzenie funduszu wsparcia.

Hierarcha poinformował, że był to najsilniejszy huragan, jaki odnotowano na Karaibach od wielu lat. Przeszedł on przez teren wielkości Francji. Kościół w miejscowości Marigot na Saint-Martin został na prośbę lokalnych władz otwarty, by mieszkańcy mogli w nim znaleźć schronienie w czasie huraganu. Wciąż nie ma elektryczności, połączeń telefonicznych, ani dostępu do wody pitnej. – Nie wiem, jak ludzie przeżyją najbliższe dni. Nie wiem też, kiedy nadejdzie zapowiadana pierwsza pomoc materialna – wyznał bp Riocreux.

Dodał, że na razie mówi się o ośmiu osobach, które straciły życie na Saint-Martin. Wezwał do modlitwy o to, by ten bilans się nie zwiększał. Straty materialne dotknęły także parafie. Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w miejscowości Gustavia na Saint-Barthélémy stracił dzwonnicę, która została „zdmuchnięta” przez huragan. Na razie nie mogę polecieć na Saint-Martin ani na Saint-Barthélémy, ponieważ lotniska są niemal całkowicie zniszczone. Ale zmierzam tam się udać, jak tylko to będzie możliwe – oświadczył bp Riocreux.

W drogę na Saint-Martin wyruszył natomiast kapelan wojskowy, ks. Arnaud Spriet-Mestreit, który wypłynął z Martyniki na okręcie wojennym. Ordynariusz Basse-Terre zapowiedział, że we współpracy z diecezjalną Caritas (zwaną tu Secours catholique) gromadzone będą fundusze na pierwszą pomoc dla poszkodowanych i na odbudowę zniszczeń. Na ten cel zostaną przeznaczone pieniądze zebrane w czasie niedzielnych Mszy 10 września. – Potrzeba będzie lat, by odbudować te dwie wyspy – stwierdził hierarcha.

Kościół pomoże poszkodowanym przez huragan Irma w USA
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze