Kościół pw. św. Trójcy w Żórawinie został wpisany na listę Pomników Historii
Kościół pw. św. Trójcy w Żórawinie został wpisany na listę Pomników Historii, na której znajdują się najcenniejsze z całej Polski. Świątynia nazywana jest „perłą manieryzmu”. Obecnie przechodzi remont, po którym ma być udostępniona turystom.
Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie zyskał obecną formę na początku XVII wieku. To cenny przykład architektury manierystycznej nie tylko w skali Śląska, ale i całego kraju. 19 marca świątynia została wpisana na listę Pomników Historii, na której są najcenniejsze zabytki z całej Polski.
„Kościół pw. św. Trójcy w Żórawinie jest wyjątkowym obiektem nie tylko sakralnym, ale przede wszystkim architektonicznym, ponieważ został zbudowany w stylu manierystycznym, czyli w stylu, który był bardzo krótko w historii architektury i właściwie większość obiektów została zniszczona. Ten zachował się praktycznie w całości i od kilku lat przechodzi gruntowną rekonstrukcję, rewitalizację” – powiedział PAP ks. Przemysław Pastucha, wikariusz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie.
>>> Znalezione na karmelitańskich strychach [+GALERIA]
Kościół został zbudowany na bazie wcześniejszej, gotyckiej świątyni. O jego wyjątkowości świadczy m.in. to, że pełnił również funkcję obronną. Jest otoczony fosą, do dziś zauważyć można także system fortyfikacji ziemnych. W ostatnich latach fasady kościoł zostały odnowione, obecnie planowany jest remont wnętrz.
Na pewno trzeba odnowić świątynię wewnątrz i też odzyskać dzieła sztuki, któe były pierwotnie w tej świątyni, które dziś znajdują się w muzeach narodowych w Warszawie, we Wrocłąwiu czy choćby w oddziale muzeum wrocławskiego w Brzegu” – mówił ks. Przemysław Pastucha.
W sezonie letnim kościół pełni funkcję sakralną, wiele młodych par zawiera w nim związek małżeński. Organizowane są w nim także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.
„Odbywa się tu bardzo wiele koncertów, chociażby taki cykl koncertów +Lato z muzyką w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu+ we współpracy z Narodowym Forum Muzyki, czy koncerty plenerowe na przełomie sierpnia i września z tyłu za świątynią. Tak więc ten charakter kulturalny, charakter turystyczny i także charakter sakralny ta świątynia dzisiaj już w jakimś sensie odgrywa, ale chciwlibyśmy, aby w pełnic została wykorzystana po zakończonych pracach” – powiedział PAP ks. Przemysław Pastucha.
Manieryzm to styl w sztuce europejskiej, który pojawił się między XVI a XVII w. Stanowił fazę przejściową między renesansem a barokiem, odznaczał się dekoracyjnością i kunsztem form.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |