fot. PAP/EPA/RAHAT DAR

Kościół w Czechach wesprze Kościoły prześladowane

Zgromadzeni na swych obradach plenarnych w Velehradzie na Morawach członkowie Czeskiej Konferencji Biskupiej (ČBK) postanowili przeznaczyć ponad 11 mln koron (niemal 1,9 mln zł) na pomoc dla prześladowanych chrześcijan – wynika z komunikatu opublikowanego na zakończenie ich prac. Spotkali się oni w  narodowym sanktuarium św. Metodego, w dniach 6-8 lipca, bezpośrednio po głównej uroczystości apostołów Słowian, obchodzonej tam 5 lipca.

Na początku spotkania metropolita praski, arcybiskup Jan Graubner omówił aktualną sytuację Kościoła w społeczeństwie i poinformował o niedawnym spotkaniu przewodniczących europejskich konferencji biskupów (CCEE) w Belgradzie w Serbii. 

Członkowie ČBK zajęli się kwestiami ekonomicznymi spółek podlegających jurysdykcji episkopatu, zatwierdzili zarządzanie Caritas oraz podział zbiórki kościelnej na 2023 r. na rzecz prześladowanych chrześcijan i innych potrzebujących za granicą. Postanowili, że połowa zebranej kwoty, która wyniosła 11 280 083,55 koron czeskich (niemal 1,9 mln zł), zostanie przekazana czeskiej Caritas, która wykorzysta fundusze na bieżące działania na Bliskim Wschodzie. Druga połowa zostanie wysłana do Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, za pośrednictwem którego fundusze te pomogą prześladowanym chrześcijanom w Ziemi Świętej.

>>> Polska, Niemcy i Czechy apelują do KE o większą pomoc dla krajów z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy

Biskupi mianowali nowego sekretarza generalnego ČBK, ks. Romana Czudka, nowym dyrektorem zarządzającym Katmedia s.r.o. (spółki w skład której wchodzą Tygodnik Katolicki i Wydawnictwo Karmelitańskie).

Na sesję plenarną zostali zaproszeni goście specjalni. Ambasador Republiki Czeskiej przy Stolicy Apostolskiej, Václav Kolaja, mówił m.in. o przygotowaniach do Jubileuszu 2025 i zaoferował współpracę ambasady w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu w 2025 r., a także w innych działaniach realizowanych w Roku Jubileuszowym. Kolejnymi gośćmi byli ks. Tomáš Halík i ks. Prokop Brož, którzy poinformowali o synodalnym spotkaniu proboszczów, który odbył się wiosną tego roku w Rzymie oraz o misji „misjonarzy synodalności”. Następnie wraz z biskupami omówili trwający Synod o synodalności i uzgodnili kroki, które będą wspólnie realizować w ramach procesu synodalnego w Republice Czeskiej.

>>> Czechy: narodowa pielgrzymka do Velehradu

Biskupi gościli także przedstawicieli Odnowy Charyzmatycznej w Republice Czeskiej (CHARIS), Pavlę Petrášovą i ks, Vojtěcha Koukala, którzy poinformowali ich o działalności tej posługi. Kolejnym gościem był Pavol Kossey (Słowacja), członek prezydium Europejskiego Forum Świeckich, który przedstawił działalność tej organizacji, która zrzesza krajowe reprezentacje świeckich uznane przez konferencje episkopatów Europy i ma na celu promowanie współpracy i wymiany między jej członkami a innymi organizacjami świeckich w Kościele. Jej mottem jest „Jedność w różnorodności”.

Biskupi rozmawiali także o przygotowaniach do Roku Świętego 2025 oraz o organizacji i programie Narodowej Pielgrzymki do Rzymu (28-30 marca 2025 r.).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze