zdj poglądowe, Fot. Elijah Bautista/CNA

Kościół we Francji towarzyszy Olimpiadzie – rozpoczyna cykl „Święte Igrzyska”

Z okazji rozpoczynających się w piątek Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Kościół katolicki we Francji uruchomił cykl wydarzeń towarzyszących. W ramach „Holy Games” („Świętych Igrzysk”) przez dwa tygodnie Letnich Igrzysk Olimpijskich i tydzień podczas kolejnych Igrzysk Paraolimpijskich, odbywa się cykl modlitw, koncerty i zajęcia sportowe, których celem jest promocja idei solidarności i głoszenia orędzia chrześcijańskiego. Swoją inicjatywę archidiecezja Paryża i Konferencja Biskupów Francji  adresują zarówno do około 10 000 sportowców, uczestników Igrzysk, jak i do 15–20 milionów oczekiwanych gości olimpijskich. 

Do opieki duszpasterskiej w ramach „Świętych Igrzysk” zostało specjalnie przeszkolonych 40 lubiących sport i wielojęzycznych księży, a za realizację odpowiada 2000 młodych wolontariuszy z różnych regionów Francji. Kościół zdecydował na przykład, że w 70 parafiach paryskich wokół obiektów olimpijskich świątynie będą otwarte przez cały dzień i zapewnią  opiekę duszpasterską, zwłaszcza nabożeństwa w różnych językach. Szczególna uwaga będzie skierowana na osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza podczas Igrzysk Paraolimpijskich. 

Centralną „parafią olimpijską” jest neoklasyczny kościół „La Madeleine” – św. Marii Magdaleny –  w ósmej dzielnicy Paryża. Już jesienią ubiegłego roku została tam poświęcona  kaplica  „Matki Bożej Sportowców”, a w krypcie otwarto punkt dożywiania dla biednych. W kościele, który z zewnątrz przypomina starożytną świątynię, 19 lipca była sprawowana msza św. inauguracyjna, w której obok ponad stu delegacji dyplomatycznych, uczestniczył także prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach i burmistrzyni Paryża, Anne Hidalgo.

>>> „La Madeleine” w Paryżu – kościołem olimpijskim 2024 

Biskup Olimpiady mianowany przez papieża

Ceremonii otwarcia przewodniczył biskup diecezji Digne w Prowansji Emmanuel Gobilliard. Papież mianował  go swoim specjalnym wysłannikiem na Igrzyska Olimpijskie, w związku z tym na czas Igrzysk  biskup przeniósł swoją siedzibę do wieloreligijnego centrum Wioski Olimpijskiej. Działają tam również  inni duchowni chrześcijańscy, żydowscy, muzułmańscy i buddyjscy. W wywiadach bp Gobilliard  przyznawał, że jest  zapalonym sportowcem. Od dzieciństwa gra w piłkę nożną, tenisa i rugby, jeździ na nartach, trenuje judo i karate, a także uwielbia skoki spadochronowe.

bp Emmanuel Gobilliard, fot. Youtube/BFM Lyon

Kolejna ważna ceremonia religijna – tym razem w bazylice Saint-Denis – zakończy Igrzyska Paraolimpijskie. W tej bazylice wieczorem 25 lipca, przed oficjalnym otwarciem Igrzysk, odbędzie się transmitowany przez telewizję wieczór modlitewny z błogosławieństwem dla sportowców i wręczeniem pamiątkowego „Cudownego Medalika”, upamiętniającego objawienie Matki Boskiej w innym kościele w centrum Paryża. Ponadto, w niewątpliwie najsłynniejszym paryskim kościele – bazylice Notre Dame – 4 sierpnia odbędzie się międzyreligijne spotkanie modlitewne, podczas którego przedstawiciele wszystkich religii wyrażą wspólnie „pragnienie pokoju”.

Wieloletnie przygotowania

Przygotowania do wydarzeń „Świętych Igrzysk” trwają od kilku lat i obejmują wiele innych diecezji we Francji. Na przykład znicz olimpijski w swojej podróży przez Francję zatrzymywał się w wielu miejscach chrześcijańskich, aby podkreślić chrześcijański wymiar Igrzysk. Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w Atenach w 1896 r. były owocem przyjaźni francuskiego pedagoga Pierre’a de Coubertina z dominikaninem, księdzem Henrim Didonem, autorem słynnego motta „szybciej, wyżej, dalej”. 

Już w czerwcu został rozegrany turniej piłki nożnej „Pater Cup” z udziałem drużyn księży biorących udział w „Holy Games”, a wcześniej odbyła się impreza biegowa z Notre Dame do innych paryskich kościołów.

Wokół Letnich Igrzysk Olimpijskich działają aktywnie także inne wyznania chrześcijańskie. Prowadzona przez chrześcijańskie stowarzyszenie sportowe „Go+Sport” platforma „Ensemble 2024” oraz zespół „Paris Je T’aime”, organizują w tym czasie festiwale muzyczne, koncerty i godziny uwielbienia. Misjonarze zamierzają głosić Ewangelię na ulicach Paryża, rozdadzą 130 000 egzemplarzy Biblii i będą się modlić w intencji gości tego wielkiego święta sportu. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze