Kościół wierzy w przyszłość Europy
O roli chrześcijaństwa w tożsamości europejskiej przypomnieli w Mińsku przedstawiciele Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) podczas swojego dorocznego zgromadzenia plenarnego. W przesłaniu końcowym biskupi zapewnili: „Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość”.
W białoruskim Mińsku w niedzielę wieczorem zakończyło się doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. W wydarzeniu – trwało ono od środy – uczestniczyli duchowni z 45 krajów. Polski Episkopat reprezentował arcybiskup Stanisław Gądecki, który jest jednym z wiceprzewodniczących rady.
W przesłaniu końcowym rady przedstawiciele episkopatu zapewnili: „Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość: Europa jest nie tylko pewną ziemią, ale też pewnym zadaniem duchowym”. Biskupi podkreślając rolę chrześcijaństwa w tożsamości europejskiej, zaznaczyli jednocześnie naglącą konieczność obecności we współczesnym świecie żywych świadków Ewangelii. „Ewangelia Jezusa jest odwiecznym źródłem historii europejskiej, jej kultury humanistycznej, demokracji, praw i obowiązków człowieka. Tak jak jest też ich najpewniejszą gwarancją” – podkreślili w przesłaniu europejscy biskupi.
Przedstawiciele Episkopatów zapewnili, że „wierzą w nieustanny proces pojednania, który jest nie tylko częścią historii, ale życia, i który prowadzi do poszanowania i docenienia różnych tradycji i religii, gdzie nie będzie żadnego ekstremizmu”. Biskupi – zwracając uwagę na wzajemną odpowiedzialność – zachęcili, by podejmować wspólne wysiłki wobec budzącego obawy zjawiska migracji.
Zgromadzeni przedstawiciele Episkopatów wezwali również do silnego sprzeciwu wobec sekularyzmu (świeckości), który – ich zdaniem – umacnia zalążki indywidualizmu i może rodzić samotność. „Ponadto wiadomo, że otwartość na życie – na każdym jego etapie – jest wskaźnikiem nadziei, a wskaźnik przyrostu naturalnego jest najlepszym znakiem stanu zdrowia społeczeństwa” – napisano w przesłaniu końcowym. Przygotowując się do zbliżającego się Synodu Kościoła, biskupi pochylili się nad sytuacja młodzieży. „Kościół mocno wierzy w młodzież, otacza ją szacunkiem i zaufaniem” – zapewnili w przesłaniu.
Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy. Przewodniczącym rady jest kard. Angelo Bagnasco z Włoch
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |