fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kościoły stacyjne – wielkopostna tradycja i modlitewne czuwanie

W Środę Popielcową rozpoczęła się V edycja kościołów stacyjnych Poznania. W tym roku wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Tradycja wielkopostnej modlitwy stacyjnej sięga IV w., gdy po uzyskaniu wolności religijnej chrześcijanie pielgrzymowali do grobów rzymskich męczenników. Archidiecezja poznańska poinformowała, że program wydarzenia z powodu pandemii obejmuje półgodzinną adorację przed eucharystią i modlitwę w wyznaczonej intencji w czasie mszy świętej. „Wiernych, którzy wezmą udział w wydarzeniu zachęcamy do łączenia się z kościołem stacyjnym online – informacji o transmisji należy szukać indywidualnie na stronach internetowych poszczególnych kościołów – oraz do odprawienia indywidualnie – każdego dnia – nabożeństwa drogi krzyżowej” – podała archidiecezja.

krzyż

fot. cathopic

Pierwszym kościołem stacyjnym była poznańska bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. W kolejnych dniach wierni gromadzić się będą w innym miejscu, w prawie 40 kościołach i w szpitalnej kaplicy. Każdej stacji towarzyszy intencja modlitewna. Także na zakończenie, w Niedzielę Palmową, wierni spotkają się w katedrze. Szczegółowy wykaz kościołów stacyjnych, towarzyszące poszczególnym stacjom intencje modlitewne oraz rzymski odpowiednik modlitwy stacyjnej są m.in. na stronie archidiecezji.

>>> „Człowiek wierzący zawsze ma z czego się nawracać” – polscy biskupi na początek Wielkiego Postu

Z kolei w Warszawie to już siódma edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Wybrano 40 świątyń, tyle, ile jest dni wielkiego postu – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w diecezji warszawsko-praskiej wskazując je, jako miejsca, w których wybranego dnia będzie odbywała się spowiedź i nabożeństwa. Każda ze świątyń jest stacją jednego dnia wielkiego postu, co roku tego samego. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym o godz. 12.00 wspólna modlitwa „Anioł Pański” i różaniec, o 15.00 „Koronka do miłosierdzia Bożego” bądź „Droga krzyżowa”, o 19.00 „Gorzkie żale”. Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie msza sprawowana o godz. 20.00. W Środę Popielcową siódmą edycję wielkopostnych kościołów stacyjnych zainauguruje w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz. Godziny niektórych nabożeństw mogą być w niektórych kościołach inne, np. w niedziele.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

>>> Rozpoczęła się akcja „Misjonarz na Post”. Już po raz ósmy można wspierać duchowo misjonarzy

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej – 28 marca. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. W tym roku pielgrzymowanie do poszczególnych świątyń będzie odbywało się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego. Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie, gdzie w poszczególne dni wielkiego postu wierni spotykali się i spotykają nadal każdego dnia w innym kościele na liturgii. W Warszawie idea wielkopostnych kościołów stacyjnych, gdzie każdy kościół jest stacją jednego dnia wielkiego postu, przyjęła się w 2015 r. Jest to wspólne dzieło archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze