PAP/Darek Delmanowicz

Kościoły w Niemczech apelują: w wyborach wzmacniajmy demokrację, przeciw ekstremizmowi

Przed wyborami do Bundestagu przewodniczący Kościołów chrześcijańskich w Niemczech we wspólnym apelu wezwali o pójście do urn. Opowiedzmy się za demokracją i godności człowieka oraz przeciw ekstremizmowi – wezwali do wzięcia udziału w wyborach federalnych 23 lutego.

Domagają się w szczególności ochrony życia ludzkiego i środowiska, humanitarnej polityki wobec uchodźców oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa socjalnego i pokoju oraz walki z ubóstwem i uciskiem na całym świecie.

Dla Kościołów chrześcijańskich nasza demokracja nie podlega negocjacjom” – głosi apel opublikowany 11 lutego i podkreśla, że obecne debaty polityczne są wyzwaniem dla demokracji zdolnej do obrony: „Jeśli nasze społeczeństwo będzie coraz bardziej spolaryzowane, aż ludzie staną naprzeciwko siebie w nieubłaganej konfrontacji, siły ekstremistyczne będą miały łatwe zadanie. Twierdzimy, że ekstremizm, a przede wszystkim nacjonalizm etniczny, są niezgodne z chrześcijaństwem”.

Apel Kościołów zwraca uwagę, że nie tylko sprzeczna z zasadami prawa międzynarodowego wojna Rosji z Ukrainą, niepokoje na Bliskim Wschodzie i konsekwencje zmian klimatycznych zachwiały pewność i wywołały u wielu poczucie przytłoczenia. Dochodzą do tego ruchy uchodźców na świecie, ale także nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, „wzmacnianie sił autorytarnych, celowa dezinformacja i próba zdyskredytowania demokratycznego współistnienia w Niemczech”.

>>> Niemcy: kardynał Marx ostrzega przed nacjonalizmem

Niemcy muszą nadal „wzmacniać Europę jako wspólną przestrzeń wolności, prawa, bezpieczeństwa i dobrobytu – a jednocześnie służyć globalnemu pokojowi i prawom człowieka”, stwierdza przedwyborczy dokument Kościołów i dodaje: „Nasz kraj musi pozostać zaangażowany w politykę uchodźczą zorientowaną na pomoc humanitarną i dobrą integrację imigrantów”. Ponadto kraj musi „poświęcić się ochronie życia, gdyż każda istota ludzka ma taką samą niezbywalną godność”.

Kościoły Niemiec apelują też, że wszyscy muszą chcieć słuchać, chcieć zrozumieć innych i konstruktywnie dążyć do sprawiedliwych rozwiązań. I dziękują wszystkim ludziom, którzy są oddani demokracji: „To szokujące, jak często są oni zastraszani lub atakowani fizycznie. Zasługują na nasz szacunek i potrzebują naszej solidarności i wsparcia”.

„Idźcie do wyborów!”

List kończy się apelem: „Idźcie do wyborów federalnych i głosujcie na partie i przedstawicieli, którzy opowiadają się za Niemcami prawa, wolnymi, kosmopolitycznymi, solidarnymi i chroniącymi stworzenie!”.

Sygnatariuszami apelu są: biskup Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich, biskup Kirsten Fehrs, przewodnicząca Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) i archiprezbiter Radu Constantin Miron, przewodniczący Związku Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech (ACK).

Gorące debaty wywołał w ostatnich tygodniach list otwarty biur kontaktowych Kościołów katolickiego i ewangelickiego na temat polityki federalnej, zwłaszcza w odniesieniu do ostrzeżenia skierowanego do Unii przed wspólnym głosowaniem z AfD w kwestiach migracyjnych. Niektórzy biskupi katoliccy dystansowali się – nie tyle od treści, ile od stylu i momentu interwencji.

Reakcją była ostra krytyka Kościołów ze strony unijnej. Najbardziej ostro wypowiedział się przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Społecznej CSU, Markus Söder. W ramach protestu była przewodnicząca CDU (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej), Annegret Kramp-Karrenbauer, zrezygnowała ze stanowiska w Komitecie Centralnym Niemieckich Katolików (ZdK). W stowarzyszeniach kościelnych i społecznościach lokalnych list spotkał się zarówno z krytyką, jak i aprobatą, poinformowały media niemieckie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze