Koszalin: pochówek dzieci utraconych
Na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie pochowano spopielone szczątki 105 dzieci utraconych. Za urną podążyło 50 osób. Poprzez uroczystości pogrzebowe dzieci utraconych Kościół dba o godność życia ludzkiego.
– Ten głos jest ważny dzisiaj, w dobie rozwoju wiedzy medycznej, kiedy wielu ludzi wciąż podważa tę wartość. Pokazujemy, że Kościół rzeczywiście dba o życie każdego człowieka, od samego momentu jego poczęcia, kiedy Pan Bóg obdarza go nieśmiertelną duszą – powiedział ks. Piotr Subocz, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.
To drugie w tym roku uroczystości pogrzebowe dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Rozpoczęły się w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP Mszą św. pod przewodnictwem ks. Piotra Subocza, kapelana Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. W drugiej części uroczystości rodzice dzieci, ich bliscy i obrońcy życia ludzkiego zebrali się w kaplicy cmentarnej na modlitwie przy urnie. Następnie wszyscy przeszli pod Pomnik Dziecka Utraconego, gdzie prochy dzieci złożono w grobie.
Nie możemy przeżyć tego za nich, ale możemy im pomóc przez to przejść
Jak podkreśla ks. Subocz towarzyszenie Kościoła ludziom w takich dramatycznych wydarzeniach jest wyrazem miłosierdzia. – Jako Kościół tworzymy wspólnotę ludzi wierzących, także z tymi, którzy przeżywają różne trudności wśród których jest tragedia utraty dziecka. Wspieramy rodziców, którzy nierzadko pytają Pana Boga, dlaczego tak się stało. Chcemy być przy nich nie tylko poprzez wzniosłe słowa, lecz głównie przez modlitwę oraz w takich sytuacjach jak dzisiejsza poprzez obecność. W ten sposób potwierdzamy, że to jest rzeczywiście czas smutku, żałoby.
Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano już 2918 dzieci.
Msze św. i pochówki dzieci utraconych odbyły się tego dnia również w innych miastach diecezji. Miały charakter ekumeniczny. Prócz pochówków wyrazem troski Kościoła o dzieci utracone są Msze św. sprawowane w intencji rodziców po stracie dziecka. W Koszalinie odbywają się one w każdy drugi czwartek miesiąca.
Dzień Dziecka Utraconego
Obchodzony jest 15-go października. Dlaczego właśnie w ten dzień? Bo tyle trwa ciąża począwszy od 1-go stycznia. Dlaczego jest tak ważny? Jest wiele rodzin, w których to rodzice odprowadzają swoje dzieci do bram wieczności a nie dzieci rodziców. Świat staje wtedy do góry nogami i wszystko ulega przewartościowaniu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |