Gwardia Szwajcarska

fot. cathopic

Koszary Gwardii Szwajcarskiej do renowacji?

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) zatwierdziła plany renowacji koszar Gwardii Szwajcarskiej z niewielkimi ograniczeniami. Według fundacji odpowiedzialnej za finansowanie, wstępny projekt może teraz zostać przekształcony w ważny projekt budowlany. Jako część światowego dziedzictwa kulturowego, duże projekty budowlane w Watykanie muszą być kontrolowane przez UNESCO.

Raport UNESCO na temat renowacji koszar podkreśla przestarzały charakter obecnych budynków koszarowych, które charakteryzują się dużymi różnicami wysokości, niepraktycznymi połączeniami i wąskimi pomieszczeniami bez indywidualnych urządzeń sanitarnych. Renowacja jest zatem mile widziana, a plany opracowane do tej pory przez biuro architektoniczne Durisch + Nolli i firmę inżynieryjną Schnetzer Puskas we współpracy z Watykańską Komisją Ochrony Zabytków (Tutela) są „wysokiej jakości”. W raporcie wspomniano również, że Gwardia Szwajcarska może być postrzegana jako jedna z żywych instytucji, które przyczyniają się do „wyjątkowej uniwersalnej wartości” Watykanu jako miejsca dziedzictwa kulturowego.

Plac św. Piotra w Watykanie, fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Według planów fasada koszar skierowana w kierunku Włoch ma zostać zachowana i odrestaurowana. Plany obejmują również przeniesienie pamiątkowej fontanny w celu ułatwienia dostępu do Trybunału Honorowego Gwardii Szwajcarskiej, a także oddzielenie budynków usługowych od średniowiecznej drogi ewakuacyjnej „Passetto di Borgo” po prawej stronie Bazyliki św. Piotra.

Według przedstawicieli fundacji to ostatnie doprowadziłoby do pewnej redukcji pierwotnie planowanej powierzchni użytkowej. Podczas gdy wcześniej planowano tylko pojedyncze pokoje dla gwardzistów, teraz zostaną one przekazane halabardnikom. Rekruci mają być zakwaterowani w pokojach dwuosobowych.

Do tej pory w Koszarach Gwardii nie było pokoi jednoosobowych; większość gwardzistów jest zakwaterowana w akademikach. W nowych koszarach zostaną one zlikwidowane, powstanie 78 pokoi jednoosobowych i 20 dwuosobowych oraz 11 mieszkań. Większa liczba pięter za starą fasadą zwiększy całkowitą powierzchnię o ok. 1000 metrów kw.

Gwardia Szwajcarska papież Franciszek
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Renowacja Koszar Gwardii Szwajcarskiej obejmuje trzy budynki z XIX wieku. Są one słabo izolowane i mają problemy z wilgocią. Ponadto w ostatnich latach Gwardia znacznie zwiększyła liczbę pracowników. W rezultacie pojawił się również problem z przestrzenią. Prace mają rozpocząć się pod koniec Roku Świętego 2025 i potrwać ok. trzech lat. Za finansowanie odpowiada „Fundacja na rzecz renowacji koszar Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej w Watykanie”.

Głównym zadaniem Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie i rezydencji zwierzchnika Kościoła katolickiego. Gwardziści towarzyszą również papieżowi w jego podróżach, kontrolują wejścia do Państwa Watykańskiego oraz pełnią obowiązki porządkowe i honorowe. Podczas okresu służby, który trwa co najmniej 26 miesięcy, gwardziści są obywatelami Państwa Watykańskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze