fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Kowno: 100 tys. wiernych na Mszy św. z papieżem [RAPORT I GALERIA]

Z udziałem ponad 100 tys. wiernych, w niedzielę przed południem, rozpoczęła się pod przewodnictwem papieża Franciszka Msza św. w parku Santakos w Kownie. Obok wiernych z całej Litwy są goście z krajów ościennych, m.in. z Polski, Łotwy, Białorusi, a nawet Ukrainy.

Przed Mszą św. papież objechał sektory na placu celebry entuzjastycznie witany przez zgromadzonych. W Eucharystii uczestniczą także Polacy głównie z diecezji ełckiej, archidiecezji białostockiej i diecezji łomżyńskiej, które są położone najbliżej Litwy. Są także pielgrzymi z całej Białorusi – z Grodna, z Mińska itd. Arcybiskup mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz przyjechał z dużą grupą młodzieży. Przybyli pielgrzymi z Ukrainy, a nawet z Łotwy, którą następnego dnia papież odwiedzi. Eucharystia jest odprawiana po łacinie, ale czytania mszalne i intencje modlitewne zostaną odczytane po litewsku, Jedno z wezwań modlitwy wiernych zabrzmi po polsku.

Przesłanie pokoju dla świata
Papież nie zrezygnował z cotygodniowej, niedzielnej, modlitwy Anioł Pański. Zazwyczaj odmawia ją na Placu św. Piotra w Watykanie. Dziś, zrobił to w Kownie, w parku Santakos. Wezwał w niej do modlitwy o dar służby ostatnim i wykluczonym, mniejszościom, aby oddalić „możliwość unicestwienia drugiego, tworzenia gett, dalszego odrzucania tych, którzy nas irytują i zakłócają nasze wygody”. Przypomniał także 75 rocznicę zagłady wileńskiego getta. Ojciec Święty nawiązał do ukazanego w pierwszym czytaniu dzisiejszej liturgii prześladowania sprawiedliwych. Zauważył, że ukazany tam bezbożnik uzurpuje sobie, że jego siła jest normą sprawiedliwości. Chce, aby dobro czynione przez innych nie było dostrzegalne. W bezbożniku zło zawsze stara się zgładzić dobro. W tym kontekście przypomniał zagładę narodu żydowskiego i 75 rocznicę zniszczenia wileńskiego getta. „Przypominamy te dni i prosimy Pana, aby nam udzielił daru rozeznania, aby odkryć w porę wszelkie nowe zalążki tej groźnej postawy, atmosfery powodującej martwicę serca pokoleń, które tego wszystkiego nie doświadczyły i mogłyby dać się zwieść śpiewem syren” – wyjaśnił Franciszek.

By nie myśleć o sobie jak o lepszym
Papież przypomniał, że niejednokrotnie zdarzyło się, że jakiś naród, uważał się za lepszy, posiadający większe prawa, większe przywileje, które należy zachować lub zdobyć. Jezus proponuje, kiedy ten impuls pojawia się w naszym sercu i mentalności jakiegoś społeczeństwa czy też kraju, stać się ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich. Zachęcił do podejmowania służby na rzecz wykluczonych, mniejszości, aby oddalić możliwość unicestwienia drugiego, tworzenia gett, dalszego odrzucania tych, którzy nas irytują i zakłócają naszą wygodę. Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty podziękował władzom Litwy i tamtejszemu Kościołowi za przygotowanie wizyty.

Modlitwa po polsku
„Za władze Litwy i Europy, niechaj razem z ich mieszkańcami budują otwarty i gościnny dom, w którym szanowana jest godność każdego” – modlono się po polsku podczas Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w parku Santakos w Kownie. Treść modlitwy po litewsku:

„Za Święty Kościół Boży, oby kierowany przez papieża Franciszka, z nami tu obecnymi, mógł ukierunkować całe stworzenie ku Chrystusowi; o pokój na świecie, niech zostaną uleczone wszystkie rany, wywołane przez wojny, terroryzm i doświadczenie wygnania, oby ludzkość mogła mieć odważnych budowniczych pokoju; za władze Litwy i Europy, niechaj razem z ich mieszkańcami budują otwarty i gościnny dom, w którym szanowana jest godność każdego; za rodziny, niech będą szkołami jedności, miłości i miłosierdzia a otwarte na dar życia, niech będą powodem radości i nadziei dla świata; za młodych, niech wolni w prawdzie nie zapominają nigdy o odwadze ofiarowania swego życia Panu dla dobra braci; za wszystkich cierpiących, niech każda słabość ludzka przemieni się w doświadczenie paschalne mocą modlitwy i sakramentów”

 

Galeria (21 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze