Fot. pixabay/sarahj1

Kraje UE, w tym Polska, przeciwne paleniu e-papierosów na placach zabaw i tarasach w restauracjach

Ministrowie zdrowia państw UE we wtorek zmienili zalecenia w sprawie miejsc wolnych od dymu. Unijne rekomendacje obejmą miejsca na zewnątrz, takie place zabaw czy tarasy w restauracjach i będą mieć zastosowanie do e-papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych. Jak ustaliła PAP, Polska głosowała za zmianą.

Ostatnie rekomendacje pochodziły z 2009 r. Proponując zmiany, Komisja Europejska chciała dostosować unijne zalecenia do funkcjonujących na rynku nowych wyrobów.

Zgodnie z informacjami Polska poparła zmiany w unijnych zaleceniach, ponieważ przepisy mające ograniczać miejsca palenia papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych – analogicznie do obowiązujących zakazów palenia wyrobów tytoniowych w wybranych miejscach publicznych – zostały już wprowadzone w Polsce w ramach nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu.

Zalecenia zachęcają kraje członkowskie do rozszerzenia zakresu istniejącej ochrony przed biernym paleniem, by obejmowała ona miejsca na zewnątrz, takie jak place zabaw i tarasy restauracji. „Nowe środki będą miały również zastosowanie do nowo powstających wyrobów tytoniowych i pokrewnych produktów, takich jak e-papierosy i podgrzewane wyroby tytoniowe (HTP)” – podkreślono. Rekomendacje te nie są wiążące dla krajów członkowskich.

>>> Lublin: Kuria planuje stacje ładowania samochodów elektrycznych przy parafiach

Fot. pixabay/silviarita

Chodzi o ochronę dzieci przed biernym paleniem i aerozolami. Nowe zalecenia mają również zniechęcić do używania tytoniu i nowo powstających produktów, zwłaszcza wśród osób młodych, oraz walkę z uzależnieniem od nikotyny.

Nowe zalecenia mają objąć „wyznaczone miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, zwłaszcza tam, gdzie często mogą przebywać dzieci, młodzież i osoby narażone”. „Powinny one obejmować publiczne place zabaw, parki rozrywki, baseny, plaże, ogrody zoologiczne i inne podobne przestrzenie zewnętrzne” – czytamy w przyjętym dokumencie.

Kraje powinny zapewnić ochronę przed dymem tytoniowym i aerozolami „w obszarach zewnętrznych lub półzewnętrznych związanych z zakładami usługowymi (np. częściowo zadaszone, ogrodzone albo w inny sposób wyznaczone obszary znajdujące się obok lub w pobliżu zakładu, w tym dachy, balkony, werandy lub tarasy)”. „Powinny one obejmować przestrzenie zewnętrzne restauracji, barów, kawiarni i przestrzenie zewnętrzne innych podobnych lokali” – czytamy w zaleceniach.

Propozycja stanowi część europejskiego planu walki z rakiem, którego celem jest stworzenie „pokolenia wolnego od tytoniu” – w 2040 r. mniej niż 5 proc. populacji ma używać wyrobów tytoniowych.

Ministrowie zdrowia opowiedzieli się także we wtorek za przeglądem unijnego prawa tytoniowego. Chce się temu przyjrzeć podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w I połowie 2025 r. ministra zdrowia Izabela Leszczyna. „Podczas naszej prezydencji będziemy chcieli otworzyć dyskusję nad przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego wyrobów nikotynowych, tytoniowych i papierosów elektronicznych, w tym także tych bez nikotyny, ponieważ uważamy, że one wyrabiają bardzo groźny nawyk palenia u młodych ludzi” – oświadczyła ministra.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze