Krajowe Duszpasterstwo Kierowców: pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych
W trzecią niedzielę listopada (w tym roku 15 listopada) obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca w tym szczególnym dniu do pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.
W związku tym szczególnym dniem MIVA Polska organizuje akcję „Ratujemy życie – misyjny ambulans”, podkreślając wielką wagę życia ludzkiego i konieczność jego ratowania. Zachęca też do wsparcia na rzecz ratowania życia poprzez pomoc na zakup ambulansu do najbiedniejszych regionów świata, gdzie pracują polscy misjonarze.
Wypadki drogowe to problem globalny
We współczesnym świecie wypadki na drogach stały się problemem globalnym. Dotyczą one w różnym stopniu wszystkich krajów świata. Obecnie na drogach wszystkich kontynentów – według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych – ginie rocznie ok. 1,2 mln osób (co 30 sekund jeden człowiek), a 30-50 mln odnosi obrażenia. Większość ofiar – ok. 40 proc. – pochodzi z państw rozwijających się
W Polsce na drogach dziennie ginie przeciętnie aż 8 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Chociaż liczba ofiar wypadków na drogach w naszym kraju systematycznie spada, wciąż należy do najwyższych w Europie. W 2019 roku na drogach w Polsce miało miejsce 30 288 wypadków drogowych. W ich wyniku poniosło śmierć 2 909 osób, a rannych zostało 35 477 osób.
>>> Krajowy Duszpasterz Kierowców: módlmy się za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże
Pomnik ofiar wypadków drogowych
Centralne Obchody Dnia Pamięci odbędą się 15 listopada w Zabawie k. Tarnowa gdzie znajduje się pomnik „Przejście”. Jest to pierwszy w Polsce i w Europie pomnik wzniesiony ku pamięci ofiar wypadków drogowych i komunikacyjnych. Monument „Przejście” stoi obok Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny – dziewicy i męczennicy. – Jest on odpowiedzią na potrzebę stworzenia przestrzeni kontemplacji dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin, a także jako miejsca upamiętnienia tych, którzy zginęli – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny.
Pomnik jest symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia. Kardiogram umieszczony na ścianie symbolizuje walkę o życie. Na wewnętrznych ścianach znajdują się jednakowej wielkości krzyżyki upamiętniające imiona konkretnych osób, które poniosły śmierć w wypadku komunikacyjnym. Obok powstał też park pamięci, gdzie obok drzew znajdują się symboliczne krzyże, upamiętniające zmarłych w wypadkach w kolejnych latach. Na każdym krzyżu widnieje tabliczka z liczbą ofiar w danym roku.
>>> Modlitwa za kierowców i dekalog chrześcijanina za kierownicą
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |