EPA/RUNGROJ YONGRIT

Krajowy moderator Żywego Różańca: przez różaniec można wyprosić każde dobro

„Przez różaniec można wyprosić każde dobro. Trzymajmy się różańca jak broni i z tą siłą przemieniajmy świat” – mówił w homilii ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca, do członków Żywego Różańca podczas diecezjalnego spotkania tej wspólnoty w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu. Mszy św. przewodniczył poznański biskup pomocniczy Jan Glapiak.

W spotkaniu uczestniczyły wspólnoty m.in. ze Swarzędza, Obornik, Rożnowa, Śremu, Cerekwicy Starej, Wielichowa, Wronek, Plewisk i z Poznania.

W homilii krajowy moderator Żywego Różańca przypomniał, że na ziemi człowiek poprzez modlitwę buduje wspólnotę z Bogiem. „Przez modlitwę wchodzimy na drogę świętości. Po sakramentach św. najbardziej sprawdzoną modlitwą jest modlitwa różańcowa, bo jak mówił św. Maksymilian Kolbe: Maryja jest najkrótszą drogą do komunii z Bogiem” – zaznaczył ks. Gancarek.

Zwrócił uwagę, że była to także ulubiona modlitwa wielu świętych. Przywołał postać i dzieło beatyfikowanej 22 maja br. Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca. „W 1826 roku, podejmując walkę z zeświecczeniem i coraz powszechniejszym we Francji ateizmem, Paulina założyła ruch Żywego Różańca, który zaczął się bardzo dynamicznie rozwijać. W 1862 roku w samej Francji do róż różańcowych należało ponad dwa miliony wierzących” – przypomniał kaznodzieja.

>>> W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób

fot. cathopic

Ks. Gancarek przypomniał też słowa Maryi, która wielokrotnie w czasie swych objawień podkreślała, że różaniec jest potężną bronią i lekarstwem na choroby współczesnego świata. Zwrócił się do członków Żywego Różańca, by zachęcali wiernych w swoich parafiach do wstępowania do tej wspólnoty, gdyż każda osoba należąca do Żywego Różańca, odmawiając jedną dziesiątkę dziennie, dostępuje takich łask jakby odmówiła cały różaniec.

„Kontemplujcie tajemnice różańca, wypraszajcie łaski dla siebie, swoich rodzin, dla naszego narodu i proście o pokój na Ukrainie” – zaapelował ks. Gancarek.

Żywy Różaniec jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form wspólnotowego odmawiania różańca w Kościele. Zapoczątkowała go Francuzka bł. Paulina Jaricot, tworząc w 1822 r. dzieło powszechnej pomocy misjom – Dzieła Rozkrzewiana Wiary. Cztery lata później zainicjowała Żywy Różaniec, tworząc tzw. piętnastki, czyli 15-osobowe grupy, które odmawiały w intencji misji jedną dziesiątkę różańca dziennie.

Dzieło powołane przez Francuzkę bardzo szybko się rozpowszechniało. Jeszcze za życia bł. Pauliny Jaricot oficjalnej aprobaty dla Żywego Różańca udzielił papież Grzegorz XVI.

W archidiecezji poznańskiej do Żywego Różańca należy niemal 80 tys. osób. Nieustanny Różaniec gromadzi ok. 80 wspólnot.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze