Kraków: bp Jan Kopiec doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
Ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec został doktorem honoris causa UPJPII w Krakowie. Senat papieskiej uczelni docenił go m.in. za pracę badawczą na temat historii Kościoła, zwłaszcza na Śląsku, a także za „dostrzeganie człowieka w historii, w nauce i w codziennym życiu oraz wielką cześć dla św. Jana Pawła II, dla Krakowa i dla uczelni”.
Bp Jan Kopiec odebrał wyróżnienie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na papieskiej uczelni, która odbyła się w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Laudację z okazji nadania tytułu doktora honoris causa w imieniu nieobecnego ks. prof. Jacka Urbana, dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego odczytał ks. prof. Tomasz Rozkrut, prorektor ds. nauki i dyrektor Szkoły Doktorskiej.
Badania historycznie zmniejszają dystans
Ks. prof. Jacek Urban podkreślił, że zadaniem historyka jest wydobycie ludzi kolejnych epok, cywilizacji i kultur i pokazanie ich w ciągłości i w przemianach. „Badania historyczne jakby zmniejszają dystans dzielący nas od tych, którzy szli przed nami. Przez ich dzieła pozwalają nam zrozumieć ich drogi, ich pragnienia, mentalność, zainteresowania. Dzięki nim lepiej rozumiemy siebie” – napisał, dodając, że odkrywanie prawdy o ich drogach, „tych prostych, ale i tych krętych”, pomaga w zrozumieniu własnych.
>>>Bp Kopiec świętował 25-lecie sakry
Ks. prof. Urban cytował recenzje, których autorzy podkreślali wielość i rozległość prac, jakie bp Kopiec poświęcił rodzinnemu Śląskowi, skrupulatne pozyskiwanie materiałów archiwalnych, ich krytyczne opracowanie oraz jego wielką pracowitość i aktywność dydaktyczną, organizacyjną i popularyzującą wiedzę historyczną.
Ks. prof. Urban przypomniał związki bp. Jana Kopca ze środowiskiem naukowym w Krakowie, który zajmuje ważne miejsce w jego sercu.
Czy dzieje Kościoła utrwalają „historię świętą”?
Bp Jan Kopiec odbierając wyróżnienie mówił, że jest ono dla niego nie tylko nagrodą, ale też „przynagleniem, aby w swoim życiu podejmować wysiłek zbliżania się do prawdy”. Czy dzieje Kościoła utrwalają „historię świętą”? Na to pytanie próbował odpowiedzieć w swoim wykładzie. Mówił, że w procesie badania historii „ujawnia się zaduma nad przemijaniem”. – Dlatego ukształtowała się historia, jakże pomocna w zamyśleniu nad sensem ludzkich dokonań. Ostatecznie jednak chodzi o uchwycenie istoty samego sensu dziejów. Banalnie więc w tym miejscu zabrzmi zdanie, że przedmiotem historii jest z natury człowiek – podkreślał.
Mówił także o rozdźwięku między historią świata a historią Kościoła, które przez wieki połączone były jednym nurtem. – Minionym generacjom wydawało się, że dawały odpowiedź na wszelkie rysujące się pytania o sens życia ludzkiej wspólnoty. Ten rozłam utrzymuje się, na tym etapie żyje też współczesne społeczeństwo, ale też współczesny Kościół – ocenił.
Bp Jan Kopiec zauważył również, że wiązanie spraw Bożych z ludzkim działaniem jest na pewno mówieniem o historii świętej, która „niezmiennie trwa po właściwej stronie”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |