Kraków: na Wawelu w Wielki Piątek wierni uczczą relikwię Gwoździa Pańskiego
Już dzisiaj w katedrze wawelskiej odprawione zostanie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z uczczeniem relikwii Gwoździa Pańskiego. To jedyna taka relikwia Pańska w Polsce.
Relikwia Pańska to relikwia bezpośrednio związana z wydarzeniami zbawczymi. Kościoły, które ją posiadają cieszą się pewnego rodzaju nobilitacją wobec innych świątyń, gdyż stają się miejscem pielgrzymowania.
Do Krakowa gwóźdź z Krzyża Pańskiego przybył 29 czerwca 1425 r. – Został on ofiarowany królowi polskiemu Władysławowi II Jagielle i jego małżonce królowej Zofii przez papieża Marcina V. Był to dowód uznania zasług króla jako apostoła Litwy oraz prezent z okazji narodzin ich syna – Władysława III, zwanego później Warneńczykiem – opowiada ks. Paweł Baran, proboszcz katedry wawelskiej.
>>> Miłość ukrzyżowana [WIELKI PIĄTEK]
O autentyczności wawelskiej relikwii może świadczyć jego niewielki rozmiar. Ma tylko około 1,5 centymetra długości. Ten właśnie drobny fragment gwoździa został nasadzony na gwóźdź z XV w. i połączony przy pomocy złotej obwódki – w takiej formie znajduje się w późnorenesansowym, cylindrycznym reservaculum z lat 1633-1645, zwieńczonym koroną, ozdobionym emalią z inskrypcją fundacyjną Stanisława Grochowskiego, abp lwowskiego.
Całość zamknięta jest w późnobarokowym, złotym relikwiarzu w kształcie monstrancji promienistej, oplecionej wieńcem cierniowym, zwieńczonej rzeźbą anioła trzymającego krzyż. Ozdobiony jest on większymi i małymi szafirami, rubinami i szmaragdami. Na stopie umieszczono cztery srebrne medaliony z płaskorzeźbionymi scenami pasyjnymi: Wieczerzy Pańskiej, Modlitwy w ogrojcu, Biczowania i Cierniem koronowania.
Adoracja Gwoździa Pańskiego na Wawelu jest możliwa we wszystkie piątki Wielkiego Postu, w czasie porannych i wieczornych Mszy św. tego okresu, a także podczas Gorzkich Żali i na zakończenie Dróg Krzyżowych. Najistotniejsze jest jednak Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z uczczeniem relikwii Gwoździa Pańskiego, które rozpoczyna się w Wielki Piątek o godz. 15:00 przy ołtarzu tzw. Czarnego Krucyfiksu.
– Odczytywana jest wtedy Ewangelia o śmierci Chrystusa i wygłaszana homilia, a później uczestnicy nabożeństwa odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie nabożeństwa wielkopiątkowego wierni mogą osobiście oddać cześć opisywanej relikwii – podsumowuje ks. Baran.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |