Kraków: od jutra można oglądać wyjątkowe szopki bożonarodzeniowe
Po raz siódmy w ramach akcji „Wokół Szopki” w obrębie Krakowa pojawi się kilkadziesiąt mieniących się kolorami szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czeka spacer oraz gra terenowa dla dzieci. Szopki będą prezentowane w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia do 31 stycznia.
Krakowskie szopkarstwo od 2018 roku figuruje na „Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”. Od 2015 roku szopki wchodzą w grudniu w przestrzeń miasta i towarzyszą mieszkańcom oraz turystom podczas zimowych spacerów po Krakowie. Każdy punkt na mapie wędrówki to inna ukryta historia. Tym razem, zgodnie z tematem spaceru „Miasto – Odnowa”, organizatorzy proponują, by przenieść się do czasów dwudziestolecia międzywojennego, modernizmu i awangardy.
W ponad 30 lokalizacjach przez dwa miesiące będzie można podziwiać szopki wykonane na przestrzeni lat zarówno na kolejne konkursy szopek krakowskich, jak i na specjalne zamówienie. Każda z budowli jest inna i wyjątkowa, a obok tradycyjnych elementów często pojawiają się odniesienia do współczesności. Wyprawy szlakiem szopek będą polegały na poszukiwaniu umieszczonych przez szopkarzy aluzji do ważnych wydarzeń, nawiązujących do nich postaci czy symboli.
Podczas wycieczki szlakiem szopek – od tych najmniejszych eksponowanych w witrynach sklepów czy restauracji, po największe, zdobiące place i ulice w samym sercu miasta – można skorzystać ze specjalnie przygotowanej mapki oraz spacerownika. Zawiera on trzy propozycje tras zwiedzania, krótkie opisy architektonicznych perełek krakowskiego modernizmu z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz nawiązania do awangardowej literatury.
>>> Wycofano projekt wytycznych UE „usuwających” Boże Narodzenie. Biskupi reagują
Miejski spacer
Zgodnie z tradycją w pierwszy grudniowy czwartek szopkarze gromadzą się na Rynku Głównym, gdzie na stopniach pomnika Adama Mickiewicza zaprezentują swoje prace w ramach 79. Konkursu Szopek Krakowskich. Szopki będzie można podziwiać w godz. 10.00-12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 korowód szopek prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic przemaszeruje wokół Rynku na scenę pod Ratuszem. Następnie twórcy przeniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory (siedziby Muzeum Krakowa – organizatora konkursu), by poddać je ocenie jury, składającego się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 5 grudnia o godz. 14.00 w Pałacu Krzysztofory. Od 6 grudnia do 27 lutego szopki będą pokazywane na wystawie pokonkursowej, która w tym roku po kilkuletniej przerwie powraca do Pałacu Krzysztofory.
Ciekawe opowieści związane z krakowskim szopkarstwem czekają na wszystkich, którzy wybiorą się na spacer z przewodnikiem organizowany dla dzieci 26 grudnia o godz. 16.00. W jego ramach zostaną zaprezentowane zabawne historie, które inspirowały szopkarzy, oraz konstrukcje i postaci charakterystyczne dla poszczególnych eksponatów.
>>> #ProstujmyŚcieżki: nie daj się zniewolić sieci [FELIETON]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |