Kraków: pochowano dzieci nienarodzone i martwo urodzone
W krakowskich Podgórkach Tynieckich pochowano dziś (13.08) trzydzieścioro troje dzieci nienarodzonych i martwo urodzonych. Mszy świętej przewodniczył ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych.
Wiem, tak bardzo ucieszyłaś się / przyjmując życie me / znam miłości pełne serce twe / Pragnęłaś mnie / wtem straty cios / bólu łzy / smutku, żalu gęste mgły (…) / Mamo, Tato, uwierz, że spotkamy się / z Bogiem w raju otworzę ci drzwi – słowami utworu napisanego przez rodziców dzieci utraconych rozpoczął homilię ks. Janusz Kościelniak.
>>> Bydgoszcz: pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzinami
– Dlaczego tu jesteśmy? Bo wiemy, że życie każdego człowieka ma niezbywalną godność. Nawet to życie, które tutaj na ziemi trwało tak krótko – mówił kaznodzieja. Podkreślił on, że biały kolor szat liturgicznych oznacza, iż msza święta jest dziękczynieniem za życie każdego z trzydzieściorga trojga żegnanych dzieci. – Ich życie miało sens. Na pewno pozostawiło trwały ślad w sercach mamy i taty. Nie możemy zapominać, że historia życia tych dzieci rozpoczęła się tutaj, ale nie skończyła się razem z ich śmiercią. One wciąż żyją! Żyją w wieczności, dlatego dziś się nie żegnamy, ale mówimy jedynie „do zobaczenia” – zaznaczył ks. Kościelniak.
– Drodzy rodzice, dzisiaj przeżywamy nieoficjalną kanonizację waszych dzieci. Dziś dotykamy wieczności, bo wasze dzieci są w niebie i stamtąd łączą się z nami podczas tej Eucharystii – zwrócił się do żałobników. – Rodzicami jesteście już na zawsze, na wieczność. Tego nikt wam nie odbierze. Rozłąka z waszymi dziećmi jest tylko czasowa, niech w żałobie pociesza was myśl, że wasze dzieci żyją w Bogu – zakończył ks. Kościelniak.
Po mszy świętej odśpiewano Litanię do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych. To modlitwa, która powstała z myślą o tych wszystkich, którzy doświadczyli śmierci swoich dzieci.
Ciała pochowanych dziś dzieci pochodzą z okresu od 1 listopada 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. i zostały przekazane przez trzy krakowskie szpitale: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera oraz Centrum Medyczne Ujastek.
***
W każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 diecezjalny duszpasterz rodziców po stracie odprawia mszę świętą w intencji pogrążonych w żałobie rodziców i rodziny. Msze odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W czasie Eucharystii rodziny składają na ołtarzu kartki z imionami zmarłych dzieci. Po mszy prowadzona jest adoracja, która kończy się indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że każdy człowiek, w tym także dziecko zmarłe przed narodzinami, ma prawo do godnego pochówku. Jeśli rodzina (z jakichkolwiek przyczyn) nie zdecyduje się na odebranie ciała ze szpitala, obowiązek pochówku dziecka spoczywa na gminie (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi).
Informacje o kolejnych zbiorowych pogrzebach dzieci utraconych można uzyskać dzwoniąc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także śledząc strony internetowe archidiecezji oraz Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Krakowie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |