fot. flickr.com/EpiskopatNews

Kraków przygotowuje się na dzień pogrzebu papieża i na Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Wierni archidiecezji krakowskiej będą mogli w sobotę wspólnotowo przeżywać uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka dzięki transmisji w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Po zakończeniu ceremonii mszę św. w intencji zmarłego odprawi tam bp Jan Zając

Archidiecezja krakowska poinformowała, że kulminacją modlitewnego dziękczynienia za życie i pontyfikat papieża Franciszka będzie niedzielna eucharystia sprawowana o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Tego samego dnia w Zakopanem modlitwa w intencji zmarłego papieża odbędzie się także w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

W najbliższych dniach msze św. w intencji Franciszka zostaną odprawione w licznych świątyniach archidiecezji. W piątek liturgia zostanie odprawiona w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W sobotę w Krakowie wierni zgromadzą się m.in. w sanktuarium św. Jana Pawła II i w kolegiacie św. Anny. Tego dnia, oprócz transmisji pogrzebu, msza św. w intencji zmarłego papieża zostanie odprawiona w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Archidiecezja zachęca wiernych do udziału w liturgiach i modlitewnego trwania w duchowej łączności z Kościołem powszechnym.

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach spodziewa się tysięcy pielgrzymów w sobotę i niedzielę. W niedzielę Kościół przeżywa święto Miłosierdzia Bożego. W związku z tym tramwaje i autobusy miejskie będą kursować inaczej niż zwykle.

„W ubiegłym roku w święcie w Łagiewnikach uczestniczyło ponad 100 tys. wiernych” – powiedziała rzeczniczka prasowa łagiewnickiego sanktuarium Małgorzata Pabis.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) poinformowało, że w związku z wydarzeniem wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy w sobotę i niedzielę. Zawieszona będzie linia tramwajowa nr 24 – w sobotę w godz. od 15 do 22, a w niedzielę od godz. 7 do 22:30. W zamian na tej trasie (Bronowice-Borek Fałęcki) kursować będzie specjalna linia nr 48. Ze zwiększoną częstotliwością jeździć będą tramwaje w rejonie Łagiewnik i Borku Fałęckiego. W sobotę wieczorem kursować ma też m.in. specjalna linia autobusowa 435 (Łagiewniki-Piaski Nowe).

Święto Miłosierdzia Bożego przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. W bazylice w Łagiewnikach obchody rozpoczną się w sobotę o godz. 20. Od 21:30 będzie czuwanie modlitewne. O północy odbędzie się msza św., po której nastąpi nocne czuwanie. Mszę główną odprawi w niedzielę o godz. 10 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przy ołtarzu polowym. Sprawowana ona będzie w intencji zmarłego papieża Franciszka. Zostanie wówczas także poświęcony Dzwon Nadziei dla Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Medio Mundo w diecezji Huacho w Peru.

Msze św. i uroczysta Godzina Miłosierdzia odprawiane w bazylice transmitowane będą na dwóch telebimach, ustawionych na błoniach przy świątyni. Dojście na błonia możliwe będzie od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu przy ul. Motarskiego, a także przez Most Miłosierdzia od Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od ul. Zakopiańskiej (za stacją benzynową).

Wszystkie nabożeństwa z bazyliki i ołtarza polowego mają być transmitowane przez radio i telewizję Misericordia na www.misericordia.eu i kanale Rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza święta z kaplicy klasztornej (godz. 19) będzie transmitowana na www.faustyna.pl.

„Zapraszamy do wspólnego świętowania i korzystania z łask, które Pan Jezus związał z tym dniem. W tym roku będziemy dziękować za 25-lecie kanonizacji siostry Faustyny i ustanowienia Święta Miłosierdzia dla Kościoła powszechnego. Hasłem Święta są słowa związane z przeżywanym Rokiem Jubileuszowym – +Miłosierdzie źródłem nadziei+” – zachęca rzeczniczka sanktuarium.

Dzień przed Niedzielą Miłosierdzia na Białych Morzach (od godz. 17 do 19:30) – terenie między Sanktuarium Bożego Miłosierdzia a Sanktuarium św. Jana Pawła II – odbędzie się koncert „Symfonia Miłosierdzia”. Na scenie wystąpi 200 artystów z całego świata, w tym Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Edyta Górniak i Roksana Węgiel. Wstęp jest wolny.

Święto Miłosierdzia, określane też Niedzielą Miłosierdzia Bożego, do kalendarza liturgicznego wpisał najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. JPII ogłosił to święto dla całego Kościoła.(PAP)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze