Kraków: rozpoczął się proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza – spowiednika św. Faustyny
W sobotę w Krakowie rozpoczął się proces beatyfikacyjny jezuity ojca Józefa Andrasza – spowiednika ważnych dla Kościoła katolickiego kobiet, w tym św. Faustyny Kowalskiej.
Duchowny zmarł dokładnie 62 lata temu. Proces rozpoczęło zaprzysiężenie trybunału beatyfikacyjnego, złożonego z duchownych. Podczas posiedzenia postulator procesu jezuita ojciec Mariusz Balcerak przypomniał postać beatyfikowanego.
Józef Andrasz
Józef Andrasz urodził się 16 października 1891 r. w rodzinie, w której było 10 dzieci. Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i po dwóch latach przyjął śluby. Studiował filozofię i teologię, a 19 marca 1919 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zmarł 1 lutego 1963 r.
Był spowiednikiem św. Faustyny Kowalskiej przez ponad 2,5 roku, a po jej śmierci gromadził jej zapiski. Pełnił też posługę spowiednika innych ważnych dla Kościoła katolickiego kobiet: błogosławionych Anieli Salawy i Marii Klemensy Staszewskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pauli Zofii Tajber, siostry Kaliksty Piekarczyk. Zaangażowany w życie Kościoła pełnił funkcję m.in. redaktora naczelnego miesięcznika „Posłaniec Serca Jezusowego”.
Spowiednik świętych
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ocenił w sobotę, że Józef Andrasz przeszedł do historii jako spowiednik świętych, a czytając wspomnienia św. Faustyny – powiedział metropolita – można nabrać pewności, że był spowiednikiem cechującym się jasnością rozeznania i stanowczością.
Prowincjał Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Jarosław Paszyński przypomniał, że beatyfikowany realizował posługę w trudnych czasach II wojny światowej i komunizmu.
„Ojciec Józef Andrasz w swej posłudze odznaczał się wielką pasją dla Boga i Jego Kościoła. Sam prowadząc głębokie życie duchowe, które wyrastało z jego ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli, pomagał innym osobom, szczególnie osobom konsekrowanym wzrastać w świętości” – powiedział o. Paszyński.
W Krakowie prowadzonych ok. 40 procesów beatyfikacyjnych. Zostały zintensyfikowane od lat 60., gdy metropolitą krakowskim został abp Karol Wojtyła. Jego kontynuatorami byli m.in. kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz.
Trybunały powoływane do procesów beatyfikacji w archidiecezji krakowskiej starają się kierować zaleceniem papieża Benedykta XVI, by przeprowadzać je szybko, dokładnie i bez taryfy ulgowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |