Kraków: rozstrzygnięto 78. Konkurs Szopek Krakowskich
– Rekordowa była liczba prac seniorów, czyli osób dorosłych. Zgłoszono ich aż 50. Znacznie mniej, co jest pewnie związane z brakiem zajęć stacjonarnych w szkołach, przygotowano prac grupowych. W kategorii dziecięcej do oceny otrzymaliśmy 20 szopek, a młodzieżowej 6. Na konkurs wykonano także 11 szopek rodzinnych – poinformowała Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa.
>>> Piękne krakowskie szopki [WIDEO]
Prace, które twórcy składali w Celestacie do końca listopada, zostało ocenione przez jury składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów czy plastyków. W kategorii szopek dużych zwyciężył Leszek Zarzycki, w kategorii szopek średnich Maciej Moszew, zaś pierwszą nagrodę za szopkę małą zdobył Jakub Zawadziński. Z kolei za najlepszą szopkę miniaturową uznano dzieło Jana Kirsza.
Jak zwykle cechą charakterystyczną konkursowych szopek jest wykorzystanie w nich motywów architektonicznych Krakowa.
– W tym rok wielu szopkarzy odniosło się także do trwającej pandemii, na przykład zamieszczając figurki w maskach czy koronawirusa zamiast smoka. Cześć twórców nawiązała do przeżywanej 100. rocznicy urodzin papieża Polaka – opisała Niechaj.
Zgodnie z tradycją nagrodzone szopki zostaną pokazane publiczności na wystawie pokonkursowej, odbywającej się w Celestacie. W związku z zamknięciem Muzeum do 27 grudnia prace będzie można oglądać od 7 grudnia na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl. Publiczność zostanie zaproszona na wystawę w momencie, kiedy możliwe będzie otwarcie muzeów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |