Kraków: uroczystości w 100.rocznicę objawień maryjnych w Fatimie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nabożeństwa fatimskie, procesje oraz Msze św. w 100-lecie objawień maryjnych w Fatimie odbywać się będą 13 maja w wielu świątyniach archidiecezji krakowskiej. Tego dnia krakowianie będą także wspominać 36. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.

W kościele św. Piotra w Wadowicach, który został wybudowany jako wotum za wybór i ocalenie Jana Pawła II z zamachu, uroczystej Mszy świętej o godz. 10.00 przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Wyjątkowy charakter będą miały jubileuszowe obchody w innej świątyni zbudowanej jako wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. O 14.00 rozpocznie się tam konferencja „Orędzie Fatimskie w aspekcie historyczno-duchowo-pallotyńskim”, którą wygłosi ks. Franciszek Gomułczak SAC, postulator generalny z Rzymu. O 15.00 odbędzie się nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu. O 16.00 ks. Janusz Królikowski wygłosi odczyt na temat misji i wyzwań dla Kościoła i świata po obchodach jubileuszu fatimskiego. O 18.30 w świątyni wierni odmówią pokutny różaniec fatimski, a o 19.15 rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Obchody zakończą się o 21.00 apelem Jasnogórskim i procesją światła w Parku Ftimskim.

Stulecie objawień fatimskich, 20. rocznicę ustanowienia sanktuarium i koronacji figury Matki Bożej obchodzić będą wierni w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Jubileuszowej Mszy św., która rozpocznie się o 21.00, przewodniczyć będzie bp Damian Muskus OFM. Wcześniej, o godz. 19.00 odbędzie się Droga Krzyżowa, a o 20.00 koncert pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Milenium.

W kościółku św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym, gdzie od 3 lutego br. odbywa się „100 dni modlitwy różańcowej” jako duchowe przygotowanie do rocznicy objawień w Fatimie, o godz. 19.15 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 21.00 wyruszy procesja maryjna wokół Rynku z Najświętszym Sakramentem, figurą Matki Bożej i świecami. Na zakończenie uroczystości, o godz. 21.37 rozpocznie się Eucharystia, podczas której uczestnicy poświęcą się Niepokalanemu Sercu Maryi.

W sobotę nabożeństwo fatimskie odbędzie się m.in. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, w tzw. Arce Pana w Nowej Hucie. Jubileuszowa modlitwa w stulecie objawień Maryi w Fatimie odprawiona będzie w intencji Polski, archidiecezji, Krakowa oraz władz rządowych i samorządowych.

Kraków: uroczystości w 100.rocznicę objawień maryjnych w Fatimie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze