Orszak Trzech Króli w Krakowie. „Każda rodzina może być święta” [+GALERIA]
W poniedziałek, 6 stycznia 2025 roku, przez krakowskie ulice przeszedł Orszak Trzech Króli. W roli Świętej Rodziny wystąpiła rodzina Kozłowskich. – Chcemy powiedzieć wszystkim rodzinom, że każda rodzina może być świętą rodziną – mówi dla misyjne.pl pani Alicja, grająca rolę Maryi.
Była to 15. edycja krakowskiego Orszaku Trzech Króli, który tradycyjnie wyruszył z trzech punktów stolicy Małopolski. Każdy z królów prowadził własny orszak, by wspólnie spotkać się ze wszystkimi, którzy przybyli na to wydarzenie, na Rynku Głównym. Tam miało miejsce symboliczne oddanie pokłonu nowonarodzonemu Bożemu Dziecięciu.
Każda rodzina może być święta rodziną
– Na co dzień pracuję w Dziele Pomocy świętego Ojca Pio, które w czasie orszaku prowadzi zbiórkę na pomoc mieszkaniową dla osób w kryzysie bezdomności, więc kilka lat z rzędu kwestowaliśmy. A z racji, że jestem na urlopie macierzyńskim i mamy małego dziewięciomiesięcznego synka Wojciecha – zaproponowano nam rolę Świętej Rodziny. W rolę Józefa oczywiście wcielił się mąż pani Alicji – Mateusz.
– Chcemy powiedzieć wszystkim, że każda rodzina może być świętą rodziną – dodaje pani Alicja.
>>> Kim byli Mędrcy ze Wschodu? [ROZMOWA]
Z trzech stron Krakowa
Hasłem tegorocznego orszaku było zawołanie „Kłaniajcie się królowie”, czyli fragment pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Nieprzypadkowo zdecydowano się na to hasło, ponieważ o wyborze zdecydowały dwie rocznice: Pastorałka, z której pochodzi hasło 15. Orszaku Trzech Króli w Krakowie, opowiada o Jezusie jako wyjątkowym Królu, a wszyscy wierni są wezwani, aby paść przed Nim na kolana i uczcić niebios Pana. Królewska tematyka tegorocznego orszaku sprawiła, że do Trzech Króli oddających pokłon Jezusowi dołączyli: krakowski kupiec, królowa Jadwiga i król Jan II Sobieski.
Orszak Trzech Króli przeszedł trzema tradycyjnymi trasami po ulicach Krakowa:
· Orszak niebieski (afrykański) – wyruszył około godziny 11.40, po mszy w kościele św. Floriana
· Orszak zielony (azjatycki) – wyruszył około godziny 11.00, po mszy o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki, z Dębnik
· Orszak czerwony (europejski) – wyruszył około godziny 11.00, po mszy o godzinie 10.00 w katedrze wawelskiej, ze wzgórza Wawelskiego.
Królowie, którzy wyruszyli z trzech stron Krakowa, spotkali się na Rynku Głównym, gdzie wraz z krakowskim kupcem, królową Jadwiga i królem Janem III Sobieskim obdarowali Dzieciątko swoimi darami i oddali mu pokłon. Kupiec obdarował Nowonarodzonego glinianym ptaszkiem, królowa Jadwiga dała Mu sól, a król Jan II Sobieski królewskie złoto.
Wraz z orszakiem europejskim przyszedł także metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. – Nieustannie zwracamy się do Pana Jezusa z naszymi modlitwami prośby, dziękczynienia, chwały i przebłagania. Te nasz modlitwy symbolizowane są przez kadzidło. Ofiarujemy także naszą pracę, niekiedy znojną i trudną, co symbolizuje mirra. I na koniec oddajemy nasze serca pełne dobroci i miłości do każdego człowieka, dalekiego nam i bliskiego, zawsze w poczuciu, że jest naszym bratem, którego Pan Bóg kocha. Nasze serca i miłość symbolizowana jest przez złoto – wyjaśnił abp Marek Jędraszewski.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio
Od wielu lat nieodłącznym elementem Orszaku Trzech Króli w Krakowie jest zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób w kryzysie bezdomności prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.
Organizacja obecnie prowadzi kilkanaście mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia. Jest to czas intensywnej pracy, gdzie osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania oraz dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej.
***
Orszak Trzech Króli to największe jasełka na świecie, odbywające się corocznie w blisko 900 miejscach na mapie Polski. W tym roku w Krakowie, oprócz wysłuchania najpiękniejszych kolęd i pastorałek, można było także wesprzeć osoby potrzebujące.
Galeria (16 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |