fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Orszak Trzech Króli w Krakowie. „Każda rodzina może być święta” [+GALERIA]

W poniedziałek, 6 stycznia 2025 roku, przez krakowskie ulice przeszedł Orszak Trzech Króli. W roli Świętej Rodziny wystąpiła rodzina Kozłowskich. – Chcemy powiedzieć wszystkim rodzinom, że każda rodzina może być świętą rodziną – mówi dla misyjne.pl pani Alicja, grająca rolę Maryi.

Była to 15. edycja krakowskiego Orszaku Trzech Króli, który tradycyjnie wyruszył z trzech punktów stolicy Małopolski. Każdy z królów prowadził własny orszak, by wspólnie spotkać się ze wszystkimi, którzy przybyli na to wydarzenie, na Rynku Głównym. Tam miało miejsce symboliczne oddanie pokłonu nowonarodzonemu Bożemu Dziecięciu.

fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Każda rodzina może być święta rodziną

– Na co dzień pracuję w Dziele Pomocy świętego Ojca Pio, które w czasie orszaku prowadzi zbiórkę na pomoc mieszkaniową dla osób w kryzysie bezdomności, więc kilka lat z rzędu kwestowaliśmy. A z racji, że jestem na urlopie macierzyńskim i mamy małego dziewięciomiesięcznego synka Wojciecha – zaproponowano nam rolę Świętej Rodziny. W rolę Józefa oczywiście wcielił się mąż pani Alicji – Mateusz.

– Chcemy powiedzieć wszystkim, że każda rodzina może być świętą rodziną – dodaje pani Alicja.

>>> Kim byli Mędrcy ze Wschodu? [ROZMOWA]

Z trzech stron Krakowa

Hasłem tegorocznego orszaku było zawołanie „Kłaniajcie się królowie”, czyli fragment pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Nieprzypadkowo zdecydowano się na to hasło, ponieważ o wyborze zdecydowały dwie rocznice: Pastorałka, z której pochodzi hasło 15. Orszaku Trzech Króli w Krakowie, opowiada o Jezusie jako wyjątkowym Królu, a wszyscy wierni są wezwani, aby paść przed Nim na kolana i uczcić niebios Pana. Królewska tematyka tegorocznego orszaku sprawiła, że do Trzech Króli oddających pokłon Jezusowi dołączyli: krakowski kupiec, królowa Jadwiga i król Jan II Sobieski.

fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Orszak Trzech Króli przeszedł trzema tradycyjnymi trasami po ulicach Krakowa:

· Orszak niebieski (afrykański) – wyruszył około godziny 11.40, po mszy w kościele św. Floriana

· Orszak zielony (azjatycki) – wyruszył około godziny 11.00, po mszy o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki, z Dębnik

· Orszak czerwony (europejski) – wyruszył około godziny 11.00, po mszy o godzinie 10.00 w katedrze wawelskiej, ze wzgórza Wawelskiego.

Królowie, którzy wyruszyli z trzech stron Krakowa, spotkali się na Rynku Głównym, gdzie wraz z krakowskim kupcem, królową Jadwiga i królem Janem III Sobieskim obdarowali Dzieciątko swoimi darami i oddali mu pokłon. Kupiec obdarował Nowonarodzonego glinianym ptaszkiem, królowa Jadwiga dała Mu sól, a król Jan II Sobieski królewskie złoto.

fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Wraz z orszakiem europejskim przyszedł także metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. – Nieustannie zwracamy się do Pana Jezusa z naszymi modlitwami prośby, dziękczynienia, chwały i przebłagania. Te nasz modlitwy symbolizowane są przez kadzidło. Ofiarujemy także naszą pracę, niekiedy znojną i trudną, co symbolizuje mirra. I na koniec oddajemy nasze serca pełne dobroci i miłości do każdego człowieka, dalekiego nam i bliskiego, zawsze w poczuciu, że jest naszym bratem, którego Pan Bóg kocha. Nasze serca i miłość symbolizowana jest przez złoto – wyjaśnił abp Marek Jędraszewski.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Od wielu lat nieodłącznym elementem Orszaku Trzech Króli w Krakowie jest zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób w kryzysie bezdomności prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Organizacja obecnie prowadzi kilkanaście mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia. Jest to czas intensywnej pracy, gdzie osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania oraz dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej.

***

Orszak Trzech Króli to największe jasełka na świecie, odbywające się corocznie w blisko 900 miejscach na mapie Polski. W tym roku w Krakowie, oprócz wysłuchania najpiękniejszych kolęd i pastorałek, można było także wesprzeć osoby potrzebujące.

Galeria (16 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze