Król Abdullah: Jordania nadal będzie chroniła miejsca święte
Jordania chce kontynuować swoją historyczną rolę w ochronie islamskich i chrześcijańskich świętych miejsc w Jerozolimie. Podkreślił to król Abdullah podczas spotkania ze zwierzchnikami religijnymi z Jerozolimy i Jordanii 20 grudnia w Ammanie.
Według dziennika „Jordan Times” monarcha wezwał chrześcijan i muzułmanów do wspólnej obrony tych miejsc i zdecydowanie potępił ataki na meczety i kościoły w Strefie Gazy, gdzie wielu wierzących szukało schronienia.
Król Abdullah ostrzegł też przed uniemożliwianiem chrześcijanom uczestnictwa w liturgii bożonarodzeniowej w Betlejem. Zapewnił, że Jordania będzie współpracować ze społecznością międzynarodową, aby umożliwić wiernym dostęp.
W odniesieniu do wojny w Strefie Gazy, król wezwał do zawieszenia broni i powrotu do stołu negocjacyjnego, aby znaleźć rozwiązanie kwestii palestyńskiej w oparciu o zasadę dwóch państw. „Musi to być poparte międzynarodowym konsensusem”, powiedział. Jednocześnie ostrzegł przed katastrofą humanitarną w Strefie Gazy w wyniku izraelskich ataków, ale także na Zachodnim Brzegu Jordanu z powodu trwających tam ataków na Palestyńczyków.
>>> Jordania: zwierzchnicy Kościołów odwołują wydarzenia towarzyszące świętom Bożego Narodzenia
Dyplomatyczna rola
Podczas spotkania łaciński patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista Pizzaballa, pochwalił dyplomatyczną rolę Jordanii w poszukiwaniu zakończenia wojny w Strefie Gazy. Wyraził wdzięczność za pomoc humanitarną dostarczaną przez szpitale polowe w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz za poszukiwanie prawdziwego pokoju opartego na sprawiedliwości i godności człowieka. „Razem staramy się wszelkimi sposobami pokazać światu i społeczności międzynarodowej prawdę i natychmiast zakończyć wojnę” – powiedział kard. Pizzaballa, podkreślając, że interwencja społeczności międzynarodowej jest konieczna, aby znaleźć nową i realistyczną perspektywę dla przyszłości Gazy i Palestyńczyków.
Kardynał wyraził też uznanie dla szczególnej roli, jaką odegrała dynastia haszymidzka „w zachowaniu tożsamości Świętego Miasta (Jerozolimy) i status quo oraz w zachowaniu wieloreligijnego i wielokulturowego charakteru Jerozolimy i jej świętych miejsc”.
Patriarcha grecko-prawosławny Teofil III również pochwalił rolę Jordanii w zachowaniu historycznego i prawnego status quo i odniósł się do postępów poczynionych w drugiej fazie renowacji kościoła Grobu Świętego w ramach haszymidzkiego projektu renowacji.
Podkreślił też, że pokoju na Bliskim Wschodzie nie można osiągnąć poprzez rozwiązania militarne. Zwierzchnicy kościelni w Ziemi Świętej wzywają do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, aby złagodzić kryzys humanitarny. Konieczne jest jak najszybsze przerwanie trwającej przemocy i zbudowanie przyszłości opartej na wspólnych wartościach, stwierdził grecko-prawosławny patriarcha.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |