fot. EPA/ANGELO CARCONI

Kryzys koronawirusa: szansa na nawrócenie i lepszy świat?

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus uważa, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa jest szansą na stworzenie lepszego świata. „Nie chcę powracać do świata takiego, jaki był wcześniej”, powiedział 80-letni ekonomista podczas konferencji kończącej 41. Katolicki Mityng Przyjaźni we włoskim Rimini.

 
Jego zdaniem, wprawdzie pandemia jest tragedią, ale być może i ostatnią okazją do zwrotu w sferze zmian klimatycznych, niesprawiedliwości społecznej oraz w innych problemach. Miting jest największym spotkaniem katolików świeckich we Włoszech, organizowanym od początku przez Ruch Komunia i Wyzwolenie. Tegorocznym hasłem mityngu były słowa: „Bez zadziwienia stajemy się głusi na to, co wzniosłe”.
 

„Znajdowaliśmy się na pokładzie pociągu poruszającego się z ogromną szybkością, który zmierzał ku katastrofie. Tylko kilka lat dzieliło nas od punktu, z którego nie byłby możliwy odwrót”, podkreślił Yunus. Teraz jest szansa, aby wysiąść z tego pociągu. „Albo pójdziemy w stronę śmierci, albo będziemy budowali świat dla życia”, stwierdził noblista z 2006 roku.

Włoski ekonomista i członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych zwrócił też uwagę, że „dług powstały na skutek pandemii jest bezprecedensowy i będą musieli go spłacać zwłaszcza młodzi”. „Mamy obowiązek zatroszczyć się o to, żeby mieli do tego wszystkie niezbędne narzędzia”, stwierdził Draghi podkreślając, że pozbawienie młodego człowieka przyszłości jest „jedną z najpoważniejszych form nierówności”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze