Fot. unsplash.com/Ben White

Ks. Andrzej Lubowicki: stawiamy na formację członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

– Trzeba zadbać o formację zastępowych na poziomie parafii, liderów na poziomie diecezji i formację instruktorów – powiedział ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Duszpasterz dodał, że zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie będą „czasem integracji młodych z całego świata wokół Chrystusa”.

Ks. Andrzej Lubowicki powiedział, że wyzwaniem współczesnego czasu staje się, aby młodzież wchodząca w struktury KSM zapoznawała się z nauką św. Jana Pawła II. – Dlatego staramy się w materiałach formacyjnych przypominać o tym. Jan Paweł II troszczył się młodych. To on zaproponował organizację Światowych Dni Młodzieży, które są kontynuowane przez następców. Ten czas to również wyzwanie dla nas duszpasterzy i środowisk młodzieżowych, aby w tych spotkaniach uczestniczyć, bo młodzi są przyszłością narodu. To nasze szczególne wyzwanie, aby o tym pamiętać i osobę papieża – Polaka przybliżać wszystkim – powiedział ks. Lubowicki, który był gościem Radia Plus Radom.

>>> Bp Damian Muskus do młodych: nie bójcie się prosić o pomoc

Asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży dodał, że każde Światowe Dni Młodzieży są czasem integracji młodych z całego świata wokół Chrystusa. – To doświadczenie żywego Kościoła. Ważne jest, aby młodzi tego doświadczyli i zabrali to ze sobą w przyszłość – powiedział duszpasterz.

Ks. Lubowicki przypomniał, że zadaniem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie oraz upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Przystanek Jezus 2022, fot. Anna Gorzelana

– Tak to wygląda w teorii, a w praktyce przybiera swoje odniesienie na poziomie parafii, diecezji i kraju. Młodzi podejmują różne projekty i strategie. Trzeba zadbać o formację zastępowych na poziomie parafii, liderów na poziomie diecezji i formacje instruktorów. Zostały opracowane materiały i teraz przystępujemy do tego, aby w poszczególnych regionach Polski powstały grupy inicjatywne. Wszystko po to, aby poszczególne zarządy diecezjalne miały zaplecze uformowanych osób, aby wspierać dzieło KSM. Trochę czerpiemy z doświadczeń naszej organizacji z okresu międzywojennego, która w tym czasie liczyła 500 tys. członków – poinformował ks. Andrzej Lubowicki.

>>> Bp Szymon Stułkowski: Bóg potrzebuje nas do współpracy w dziele zbawienia

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat. KSM podkreśla, że swoimi działaniami od lat zmienia oblicze Polski poprzez prowadzenie wydawnictwa, akcje charytatywne, wypoczynek dla dzieci i młodzieży oraz wysokiej jakości szkolenia tematyczne. Formacja prowadzona na płaszczyźnie parafialnej, diecezjalnej, a także ogólnokrajowej umożliwia towarzyszenie młodzieży w szczęśliwym i odpowiedzialnym wchodzeniu w dorosłość.

Szacuje się, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce liczy ok. 9 tys. członków, a wraz z sympatykami i kandydatami to liczba sięgająca ok. 20 tys. osób. Formacja realizowana jest w 700 parafialnych oddziałach KSM.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze