fot. Sam McGhee/unsplash

Ks. dr Adamczyk o Orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: papież proponuje „serdeczne komunikow …

Papież proponuje „serdeczne komunikowanie”. Polega ono na mówieniu z serca do serca – powiedział ks. dr Tomasz Adamczyk. Socjolog KUL w rozmowie skomentował orędzie Ojca Świętego z okazji 57. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, zatytułowane „Mówić z sercem. «Prawdziwie w miłości»”.

>>> Franciszek na Dzień Środków Społecznego Przekazu: nie powinniśmy obawiać się głoszenia prawdy

Warto zauważyć, że Papież Franciszek w swoim najnowszym orędziu na „Dzień Środków Masowego Przekazu” kontynuuje temat związany z jakością komunikacji. We wcześniejszych latach rozważał czasowniki „pójść i zobaczyć” oraz „słuchać”, a tym razem zwraca uwagę na frazę: „aby mówić z sercem”. Ten tryptyk wydaje się nieprzypadkowy.

Współcześnie przeżywamy kryzys w procesie komunikowania. Z jednej strony język przekazu wielu osób czy instytucji jest suchy, sztuczny, nierzadko pozbawiony empatii, czy wręcz stanowi element strategii medialnej. Z drugiej strony wciąż zbyt duża jest liczba konfliktów w naszym życiu indywidualnym, ale i wspólnotowym. Papież proponuje na ten problem lekarstwo – „serdeczne komunikowanie”. Polega ono na mówieniu z serca do serca. Taka komunikacja łamie mury obojętności, pozwala głębiej rozumieć rozmówcę, stojącego po drugiej stronie, potrafi zażegnać spory.

fot. unsplash

Z perspektywy nauk społecznych powiemy, że Papież docenia znaczenie kompetencji miękkich. Im dalej będzie postępowała cyfryzacja naszego świata – co już dzieje się na naszych oczach – tym bardziej będzie rosła potrzeba komunikacji serdecznej. Bo ona czyni ludzkie relacje bardziej przyjaznymi, a dla wielu osób w trudnych momentach życiowych, bardziej znośnymi.

Dla mnie kolejne orędzie Papieża, skoncentrowane na komunikacji, wskazuje również, jak ważną rolę pełni ona w życiu kościelnym. W badaniach socjologicznych wielokrotnie mogłem zaobserwować, zarzuty młodzieży wobec języka homilii, kazań, listów biskupów. Były one często – zdaniem młodzieży – niezwykle poprawne, z dużą dawką wiedzy teologicznej, ale komunikacyjnie niestrawne. Komunikacja z serca do serca, o której pisze Papież Franciszek, pokrywa się z odczuciami badanej młodzieży. Mówić nie tylko z szacunkiem do drugiego człowieka, ale z miłością to wskazanie Ojca Świętego Franciszka dla duszpasterzy. To zadanie dla nas, księży, aby po wygłoszonej homilii, zapytać siebie, czy przepowiadałem Ewangelię z odczuwalną dla słuchającego odbiorcy miłością?

Na zakończenie warto zaznaczyć, że Papież nie tylko pisze o kluczowej roli komunikacji w życiu Kościoła, ale sam w swoich wypowiedziach, przemówieniach czy homiliach, doskonale ją stosuje, zmienia, dopasowuje do odbiorców. Używa świeżego, zrozumiałego dla wielu osób języka, który jest naznaczony wielką wrażliwością. Ojciec Święty Franciszek komunikuje się po prostu serdecznie – z serca do serca. Pokazując jednocześnie, że komunikacja kościelna jest ważnym wyzwaniem i powinna stać się programem duszpasterskim w Kościele.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze