Fot. Barbara buk

Ks. Górzyński: nota ws. Medziugoria nie oznacza uznania objawień za nadprzyrodzone

Nota Dykasterii Nauki Wiary nie oznacza uznania objawień w Medziugorie za nadprzyrodzone, lecz wskazuje na dobre owoce duchowe, których doświadczają w tym miejscu pielgrzymi – powiedział PAP rektor Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju w Medjugorie ks. Łukasz Górzyński.

>>> Jak kościół pomaga powodzianom? Jak można się włączyć?

W czwartek Dykasteria Nauki Wiary wydała Notę dotyczącą doświadczenia duchowego związanego z Medziugorie, w której oficjalnie podtrzymano zgodę na kult i pielgrzymki oraz promowanie objawień. Ks. Górzyński wyjaśnił, że publikacja noty nie oznacza potwierdzenia nadprzyrodzonego charakteru objawień w Medziugorie. „Stolica Apostolska nie potwierdziła jeszcze prawdziwości objawień. Objawienia wciąż trwają i dopóki się nie zakończą to zapewne nie będzie ostatecznego rozstrzygnięcia w tej sprawie” – stwierdził. Zaznaczył, że Nota jest „ważnym głosem Kościoła”, który porządkuje pewne kwestie i wskazuje, że jest to miejsce ważne dla Kościoła, które powinno zostać objęte szczególną troską duszpasterską.

Pielgrzymi wiele zawdzięczają temu miejscu

Podkreślił, że Dykasteria wskazała na liczne dobre owoce duchowe, których doświadczają pielgrzymi przybywający do Medziugorie. „Sam jestem przykładem osoby, która wiele Medziugoriu zawdzięcza. To tutaj, na adoracji Najświętszego Sakramentu, otrzymałem potwierdzenie mojego powołania do kapłaństwa. Jestem więc jednym z ponad tysiąca księży, których powołanie narodziło się właśnie tutaj” – zastrzegł. Według ks. Górzyńskiego Medziugorie jest miejscem, gdzie „głoszona jest Ewangelia w czystej postaci”. „Widziałem tu bardzo wiele nawróceń, ludzi przystępujących do spowiedzi po wielu latach życia bez sakramentów, ludzi gorliwie uczestniczących w Eucharystii, ludzi odkrywających na nowo piękno modlitwy różańcowej. Wielokrotnie byłem też świadkiem pojednania w małżeństwach i rodzinach czy nawet uzdrowień z rozmaitych chorób” – wymienił.

Liczne spowiedzi

Ks. Górzyński przypomniał, że Medziugorie nazywane jest „największym konfesjonałem świata”, ponieważ codziennie przed konfesjonałami przy kościele św. Jakuba, w których księża spowiadają w wielu językach, ustawiają się długie kolejki. Dodał, że dla niego osobiście najważniejszym owocem pielgrzymek do Medziugorie jest przemiana, która dokonuje się w sercach ludzi, którzy „odnajdują tutaj pokój, nadzieję i umocnienie wiary”.

>>> Na imieninach Pani Poznania [REPORTAŻ]

Ks. Górzyński zaznaczył, że ludzie przyjeżdżają do Medziugorie z bardzo różnych powodów – wielu przybywa by pogłębić wiarę, ale są i tacy, którzy przyjeżdżają z ciekawości, bo coś o tym miejscu usłyszeli czy przeczytali. „Co ciekawe często te osoby wracają, ale już z innym nastawieniem. Już nie szukają sensacji, ale wracają, bo przeżyli tu coś ważnego, odnaleźli pokój serca” – podkreślił.

Wątpliwości

Duchowny przyznał, że w Nocie wskazano również na pewne wątpliwości czy też zapytania dotyczące interpretacji niektórych orędzi przekazanych przez wizjonerów. „Prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Manuel Fernandez wyjaśnił podczas konferencji prasowej poświęconej Nocie, że słowa te nie świadczą w żaden sposób o nieprawdziwości objawień. Podkreślił jedynie, że należy je rozumieć w kontekście całości orędzi i owoców duchowych, które wydają. Objawienia prywatne mają bowiem umacniać naszą wiarę, nie są natomiast dogmatem wiary. Może być tak, że w przypadku objawień prywatnych elementy nadprzyrodzone w pewnych aspektach przenikają się z elementami ludzkimi, które wynikają z gorliwości i interpretacji widzących, stąd potrzebny jest roztropny osąd” – zastrzegł.

Pallotyn poinformował, że rocznie do Medziugorie przybywa ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata. Najliczniejsze grupy przybywają z Polski i Włoch.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze