Ks. Grzegorz Strzelczyk: niewłaściwa reakcja na wykorzystanie seksualne zaprzecza misji Kościoła
Brak reakcji na zło, jakim jest wykorzystanie seksualne, jak i niewłaściwa reakcja – są zaprzeczaniem misji Kościoła – powiedział ks. Grzegorz Strzelczyk podczas 151. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które odbyło się w Licheniu.
W środę zakończyło się w Licheniu dwudniowe Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Głównym tematem było szkolenie z zakresu ochrony dzieci i młodzieży. W komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu, ks. Grzegorz Strzelczyk zaznaczył, że „zdrowa teologia ma w sobie działanie prewencyjne, ponieważ kształtuje procedury decyzyjne i działania dotyczące wszelkiego rodzaju nadużyć poprzez mechanizmy kontrolne, które dają przejrzystość”. Ks. Strzelczyk wskazał, że zarówno brak reakcji na zło, czy niewłaściwa reakcja – są zaprzeczaniem misji Kościoła. „Od postawy przełożonych w tej kwestii zależy wiarygodność głoszenia Ewangelii” – zaznaczył.
>>> Kard. O’Malley: bez przejrzystości nie poradzimy sobie z kryzysem nadużyć
Ochrona dzieci i młodzieży
Barbara Smolińska zwróciła uwagę, że „nadużycie seksualne często poprzedzone jest nadużyciem duchowym”. Wskazała, że konsekwencjami psychologicznymi wykorzystania seksualnego są m.in. przynoszące traumę zranienie na zawsze i zespół stresu pourazowego, a także utrata zaufania do świata i innych, w przypadku osoby wierzącej dotyczy to również Boga. Ks. Rafał Kamiński CSMA przedstawił aspekty prawne obowiązków przełożonych związanych z ochroną dzieci i młodzieży. Omówił m.in. zasady dochodzenia wstępnego w badaniu konkretnych spraw.
Przedstawiciele Fundacji św. Józefa wskazali najważniejsze elementy ochrony dzieci i młodzieży, wymieniając: miłosierdzie (zobaczyć to, czego inni obok nie widzieli), solidarność (jedni drugich brzemiona noście), reagowanie (regulamin grantowy), celowość (rozpoznanie potrzeb skrzywdzonych), mądrość (wzięcie powoli odpowiedzialności za siebie), oszczędność (odpowiednie gospodarowanie środkami), transparentność (rozliczenia wg zasad zawartych w prawie), wspólna linia działania (zobaczenie sytuacji prawnej), rozwojowość (powiększanie pomocy i programu grantowego) oraz wdzięczność (za wpłaty przez diecezje i zakony). Działania Centrum Ochrony Dziecka przy Uniwersytecie Ignatianum omówił o. Adam Żak SJ, dyrektor COD oraz koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Z zakonnikami spotkał się Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, który przewodniczył mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. W homilii wskazał na potrzebę jedności we wspólnotach zakonnych i w całym Kościele. Kolejne zebrania plenarne odbędą się w dniach 14-15 maja i 8-9 października 2024 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |