Fot. Adam Kozak

Ks. Lombardi: problem jest w wiarygodnej informacji o imigrantach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Problem jest w wiarygodnej informacji dotyczącej imigrantów – powiedział w Toruniu były rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Podkreślił, że nie wie, czy Polska i Polacy są przeciwko przyjmowaniu uchodźców, ale wie o przyjmowaniu przez Polskę wielu Ukraińców.

„Nie jestem Polakiem, więc ciężko mi odpowiedzieć jako Polak. To bardzo konkretny temat i pytanie, ale postaram się odpowiedzieć generalnie. Problem jest w wiarygodnej informacji dotyczącej imigrantów, uchodźców. Bardzo często spotykamy się z informacjami nieprecyzyjnymi. Cały świat myśli, że do Włoch najwięcej uchodźców dociera z Afryki. Badania jednak pokazały, że tymi uchodźcami w największej liczbie są osoby przyjeżdżające z Rumunii czy przez Rumunię. Nie mówimy więc o muzułmanach, ale o ortodoksach – prawosławnych” – podkreślił ks. Lombardi w odpowiedzi na pytanie dotyczące stanowiska Kościoła w sprawie przyjmowania przez poszczególne kraje uchodźców i niechęci Polaków w tej sprawie.

Dodał w rozmowie z dziennikarzami, że Polska przyjmuje wielu imigrantów z Ukrainy, co – jego zdaniem – pokazuje uczestnictwo w przyjmowaniu uchodźców.

„Nie wiem, czy Polska jest przeciw uchodźcom, ale wiem, że bardzo wiele osób przyjmuje z Ukrainy. Potrzeba w tym zakresie precyzyjnej, dobrej, konkretnej informacji, a nie takiej, która tylko będzie podlegała stereotypom myślowym, gdyż one nie przekazują prawdy” – wskazał ks. Lombardi.

Ks. Lombardi pełnił funkcję rzecznika Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2016. Obecnie jest prezesem „Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI”, która została założona z inicjatywy Benedykta XVI w 2010 roku.

W Toruniu duchowny uczestniczył we wtorek na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w konferencji naukowej „W poszukiwaniu prawdy. Od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI”.

Fot. Adam Kozak

Ks. Lombardi: problem jest w wiarygodnej informacji o imigrantach
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze