Ks. Mikrut: wśród narodów słowiańskich Jan Paweł II przyjął postawę wieszcza
„Krew z waszej krwi, kości z waszych kości” – to tytuł dwutomowego opracowania na temat pontyfikatu św. Jana Pawła II i Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej. Temu tematowi jest też dziś poświęcona sesja na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
Dzieło zostało opracowane pod redakcją ks. prof. Jana Mikruta i zawiera ponad 50 artykułów na temat pontyfikatu Jana Pawła II i jego relacji z krajami oraz Kościołami Europy Środkowo-Wschodniej. Tytuł jest cytatem z homilii Jana Pawła II wygłoszonej 3 czerwca 1979 roku w Gnieźnie, podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski.
>>> Mapy Google pokazywały zmienione napisy na miejscach związanych z Janem Pawłem II
Zwrócił się wtedy do wszystkich chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej wyrażając nie tyle deklarację polityczną, co wskazując na szczególny charyzmat i powołanie papieża z Polski, który został wezwany do ukazania „duchowej jedności chrześcijańskiej Europy”. Dla Jana Pawła II Europa powinna oddychać dwoma płucami: wschodnim i zachodnim.
„Wśród narodów słowiańskich Jan Paweł II przyjął postawę wieszcza tych narodów, który przypominał im o pięknie ich tradycji, o chwalebnej przeszłości, o ich korzeniach chrześcijańskich i katolickich. Zmiany zaczęły pojawiać się po wyborze Michaiła Gorbaczowa na sekretarza generalnego partii wraz z jego pierestrojką. Sam Gorbaczow powiedział, że bez Jana Pawła II nie byłoby upadku komunizmu i nie upadłby również Mur Berliński. Taką misją pastoralną, ale także w pewnym sensie polityczną papieża Jana Pawła II było to, żeby na gruzach walącego się systemu postsowieckiego powstały niezależne demokratyczne państwa” – podkreśla ks. Mikrut.
>>> Papież Franciszek: św. Jan Paweł II wzywał do ochrony życia ludzkiego
Widać to bardzo dobrze „w relacjach, jakie Stolica Apostolska zaczęła nawiązywać z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, również z faktem, że bez wahania uznała niezależność dyplomatyczną państw powstających po rozpadzie dawnej Jugosławii. Życzeniem papieża było, aby kraje Europy Środkowo-Wschodniej czym prędzej zostały również zintegrowane w tworzącym się systemie Unii Europejskiej. Kiedy podczas wizyty w Berlinie przechodził pod Bramą Brandenburską razem z Helmutem Kohlem, to stanowiło to jakby ukoronowanie pewnego procesu historycznego, który zamknął się właśnie tymi faktami, na które Jan Paweł II miał ogromny wpływ”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |