
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
Ks. Mueller: ks. Stanisław Streich może być patronem kapłanów i świeckich w kryzysie bezrobocia i biedy
„Ksiądz Stanisław Streich może być patronem kapłanów, zwłaszcza proboszczów, kaznodziejów, budowniczych świątyń, gdyż jego posługa była mocno osadzona w pracy kapłańskiej. W trudnych czasach lat 30. XX wieku podjął się budowy kościoła, troszczył się o swoich parafian, zabiegał, by mieli pracę i otrzymywali wynagrodzenie. Nowy błogosławiony może też być patronem młodych, gdyż zginął, mając zaledwie 36 lat, a także świeckich doświadczających kryzysu bezrobocia, ubóstwa, biedy, w którym pomoc był bardzo zaangażowany” – mówi ks. Wojciech Mueller, postulator procesu beatyfikacyjnego.
Kapłan przyznaje, że zainteresowanie osobą ks. Stanisława Streicha, którego beatyfikacja odbędzie się 24 maja na placu katedralnym w Poznaniu, jest coraz większe. „Zintensyfikowało się zwłaszcza od roku, kiedy rozpoczęły się przygotowania do beatyfikacji tego kapłana-męczennika. Na pewną pomogły w tym materiały propagujące tę postać i przygotowujące do uroczystości beatyfikacji, jak nowenna dziewięciu miesięcy odprawiana w parafiach od października 2024 r., głoszone okolicznościowe kazania, scenariusze lekcji dla uczniów, obrazki z modlitwą wstawienniczą” – opowiada.
Podkreśla, że wiele parafii zwraca się też z prośbą o przekazanie relikwii nowego błogosławionego. „Przygotowaliśmy 200 kapsuł z relikwiami doczesnych szczątków ks. Streicha, pobranych w czasie ekshumacji, ale są też relikwie drugiego stopnia – obrazki z fragmentem jego sutanny. Prośby o relikwie złożyły już m.in. parafie z Wolsztyna, Kościana, dekanatu śremskiego i z archidiecezji gnieźnieńskiej” – dodaje.

Ks. Mueller zaznacza, że jego praca, jako postulatora, osiągnęła swój finał, ale myśli już o kolejnym etapie, czyli o kanonizacji ks. Stanisława. „Postać nowego błogosławionego jest mi bardzo bliska i nadal będzie mi towarzyszyć, ponieważ od sierpnia będę pełnił posługę proboszcza w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu, gdzie pracował ks. Streich i w którym został zamordowany. Będę więc odpowiedzialny za rozwój jego kultu” – mówi.
Przypomina, że dotychczas parafianie modlili się każdego 27. dnia miesiąca o beatyfikację ks. Stanisława, „teraz będziemy kontynuować tę modlitwę o jego kanonizację”. Postulator zauważa, że na terenie parafii istnieje też izba poświęcona pamięci lubońskiego kapłana-męczennika. „Chciałbym, aby była udostępniona wszystkim zainteresowanym historią życia ks. Streicha. Wiemy już, że decyzją abp. Zbigniewa Zielińskiego, metropolity poznańskiego, luboński kościół stanie się sanktuarium bł. ks. Stanisława Streicha. Warto w tym kontekście postawić pytanie, jaką rolę ma ono odegrać dla życia archidiecezji” – zaznacza.„Może powstanie tu ośrodek duszpasterski dla kapłanów i seminarzystów, może będziemy organizować tutaj dni formacyjne” – zastanawia się kapłan.
Ks. Mueller zwraca uwagę, że Luboń staje się miejscem świętych. „Istnieje już tutaj, w kaplicy przy domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego, pedagoga, twórcy ochronek, działacza społecznego, kulturoznawcy, tłumacza, poety i założyciela sióstr służebniczek. Od dnia beatyfikacji Luboń zyska kolejne sanktuarium – bł. ks. Stanisława Streicha” – dodaje.

Stanisław Streich urodził się w 1902 r. w Bydgoszczy. Po maturze zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył 6 czerwca 1925 roku, przyjmując święcenia kapłańskie. W latach 1925−1927 był kapelanem sióstr elżbietanek oraz uczył religii w jednej z poznańskich szkół handlowych. W 1927 roku został wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, gdzie dał się poznać jako dobry kaznodzieja.
Rok później wyjechał do Koźmina, aby nauczać religii w męskim seminarium nauczycielskim, a od 1929 roku objął wikariat w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Od początku 1932 roku był wikariuszem w poznańskiej parafii pw. św. Marcina, a po zdaniu egzaminu proboszczowskiego 1 lipca 1933 roku objął parafię w Żabikowie. Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 roku została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko.
Ks. Streich został budowniczym nowej świątyni. Cieszył się ogromnym szacunkiem mieszkańców Lubonia ze względu na zaangażowanie na rzecz bezrobotnych i najuboższych. 27 lutego 1938 roku podczas Mszy św. dla dzieci, udając się na ambonę, ks. Streich został zastrzelony przez komunistę, który według świadków miał krzyczeć: „Niech żyje komuna – dla idei to zrobiłem”. Morderca oddał kilka strzałów, także w plecy leżącego już na posadzce kościoła zabitego kapłana.

3 marca odbył się pogrzeb zamordowanego kapłana, w którym uczestniczyło dwadzieścia tysięcy osób. Po Mszy św. ciało męczennika złożono do grobu przy kościele. Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r.
21 listopada 2023 r. w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów, tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów, nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad był jednogłośnie pozytywny, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę.
20 stycznia 2024 roku w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Na dokonanie ww. czynności przyzwoliła watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Po oględzinach grobu nastąpił demontaż nagrobnej płyty i przystąpiono do czynności ekshumacyjnych. Wydobyto na zewnątrz zachowane szczątki Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha i ułożono je w nowej trumience wykonanej z drzewa dębowego. Trumienka została wyłożona w środku materiałem jedwabnym. Na wieku trumienki znajduje się przymocowany krucyfiks, a na froncie wieka jest przymocowana tabliczka z napisem: Męczennik – ks. Stanisław Streich (1902-1938). Beatyfikacja kapłana męczennika odbędzie się 24 maja br. w Poznaniu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |