fot. yt/screen//

Ks. Paweł Ptasznik w Świątyni Opatrzności Bożej: w cierpienie Jan Paweł II wnosił miłość [+GALERIA]

W cierpienie swoje i bliźnich Jan Paweł II wnosił miłość – powiedział ks. prałat Paweł Ptasznik, podczas Mszy św. sprawowanej dziś w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wieloletni pracownik watykańskiego Sekretariatu Stanu mówił m.in. o ostatnich dniach życia polskiego papieża. Pod hasłem “Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” w niedzielę obchodzony jest 24 Dzień Papieski. 

Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. “Chcemy  w tym dniu nie tylko wspominać świętego Jana Pawła II i dziękować za niego, ale przede wszystkim chcemy poznawać jego naukę i wielki pontyfikat” – powiedział metropolita warszawski. Zaznaczył, że temat tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego jest ważny i dotyczący każdego z nas.

>>> “Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” – w niedzielę obchody Dnia Papieskiego

W homilii ks. Paweł Ptasznik, jeden z najbliższych współpracowników papieża Wojtyły wskazał, że wszystko, co w swoim życiu mówił i robił Jan Paweł II oraz to, jak przeżywał cierpienia wynikało przede wszystkim z nieustannego, mistycznego dialogu z Bogiem. “To było największą tajemnicą wielkości tego człowieka” – powiedział duchowny.

fot. PAP/Paweł Supernak

Ks. Ptasznik wyznał, że odejście Jana Pawła II, które, jak zaznaczył, było wyzwoleniem z wielkiego cierpienia, nie było tak bolesne jak moment, w którym kilka dni wcześniej otrzymał do tłumaczenia papieski testament. “Kościół modlił się o zdrowie i życie papieża, a ja miałem w świadomości, że niebawem ten testament zostanie odczytany” – powiedział kaznodzieja.

Ks. Ptasznik zacytował słowa, jakie w testamencie Jan Paweł II zapisał w roku 1980: “Przyjmując już teraz tę śmierć ufam, że Chrystus da mi łaskę owego ostatniego Przejścia czyli Paschy. Ufam też, że uczyni ją pożyteczną dla tej największej sprawy, której starałem się służyć: dla zbawienia ludzi, dla ocalenia rodziny ludzkiej, a w niej wszystkich narodów i ludów (…), dla osób, które szczególnie mi powierzył – dla sprawy Kościoła, dla sprawy samego Boga”.

>>> Jan Paweł II pokazał światu czym jest pielgrzymowanie

Duchowny powiedział, że patrząc na rzesze ludzi pogrążone w modlitwie na Placu św. Piotra w ostatnich dniach życia Jana Pawła II miał świadomość, że Bóg wypełnia papieskie pragnienie. 

“W cierpienie swoje i bliźnich wnosił miłość. Miłość, której sam doświadczał od Boga. I to czyniło piękniejszym życie jego i wielu ludzi na całym świecie. Jego starość i cierpienie prawdziwie były Ewangelią – dobrą nowiną o życiu wiecznym w Bogu” – zakończył swoją homilię ks. Paweł Ptasznik.

W modlitwie wiernych powierzano Bogu m.in. ludzi chorych i starych, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy a także za polską młodzież, zwłaszcza stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

***

Tegoroczny, 24. Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem “Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. We wszystkich świątyniach katolickich a także na placach miast oraz w najważniejszych ośrodkach polonijnych zostanie przeprowadzona zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości, organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIV Dnia Papieskiego pt. „Psalm dni naszych”. Wystąpią m.in. Krzysztof Antkowiak, Maciej Balcar, Siostry Melosik, Lidia Pospieszalska, Anna Szarmach, Olga Szomańska, Tomasz Szczepanik, Mateusz Ziółko oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego, w piątek 11 października, odbyła się konferencja naukowa  z udziałem ekspertów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II  w Krakowie.

W sobotę podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono coroczne nagrody Totus Tuus przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Otrzymali je: ks. Andrzej Dobrzyński – dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci, poeta Wojciech Wencel oraz twórcy filmu “Tętno”. Nagrodą Specjalną Totus uhonorowano Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.

Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin. Ze wsparcia Fundacji korzysta obecnie rocznie ponad 2 tys. osób z całej Polski, a stypendia przyznawane są już od VII klasy szkoły podstawowej i mogą być kontynuowane aż do zakończenia studiów.

Fundacja została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r.

Przewodniczącym Rady Fundacji jest kard. Kazimierz Nycz, a prezesem jej zarządu ks. Dariusz Kowalczyk.

Galeria (6 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze