Zdjęcie poglądowe, fot. arch. PAP/Marcin Obara

Ks. prof. Henryk Seweryniak: Ekumenia to sprawa sumienia

Ekumenia to na pierwszym miejscu sprawa chrześcijańskiego sumienia – nie kanonów, nie skuteczności, nie uczuć, ale właśnie sumienia – czytamy w książce „Ekumenia i kanony”, najnowszej publikacji ks. prof. Henryka Seweryniaka, uznanego teologa, ekumenisty, wykładowcy, członka Komisji Mieszanej do spraw Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów.

Książka składa się z dwóch uzupełniających się części. Pierwsza z nich to praktyczny przewodnik po przepisach prawa kanonicznego, dotyczących relacji między Kościołem katolickim a innymi wspólnotami chrześcijańskimi. Znajdziemy tu m.in. informacje dotyczące zawierania małżeństw mieszanych, uczestnictwa chrześcijan różnych wyznań w ekumenicznych celebracjach liturgicznych, udziału katolików w świętej liturgii bądź nabożeństwach innych Kościołów i Wspólnot, obecności sióstr i braci z tych wspólnot na liturgii Kościoła rzymskokatolickiego.

Szczególną uwagę ks. Seweryniak poświęca aktualnym wyzwaniom duszpasterskim związanym z obecnością w Polsce uchodźców z Ukrainy – grekokatolików i prawosławnych. W oparciu o wytyczne Rady Prawnej i Rady ds. Ekumenizmu KEP, autor wskazuje konkretne zasady współpracy i posługi duszpasterskiej wobec wiernych Kościołów wschodnich.

>>> Zaktualizowana europejska Karta Ekumeniczna: „znaczący kamień milowy w ekumenizmie”

W kontekście trwającej wojny w Ukrainie ks. Seweryniak zwraca uwagę na znaczenie wspólnoty i solidarności. Wskazuje, że w chwilach kryzysu – cierpienia, przemocy, emigracji – stajemy przed pytaniem, co naprawdę znaczy być chrześcijaninem. – Warto wyjść z poczucia bezpieczeństwa w swoim jednorodnym, katolickim świecie i dzielić troski innych chrześcijan – napisał.

Nabożeństwo ekumeniczne, fot. PAP/Marcin Obara

Druga część książki to refleksja nad głębszymi motywacjami stojącymi za ekumenizmem. Autor stawia ważne pytania: Dlaczego jedność jest tak istotna? Co oznacza ona dla katolików? Jakie przeszkody napotyka dialog między wyznaniami? I dlaczego, mimo trudności, nie wolno z tej drogi rezygnować?. – To nie jest wielkie dzieło, raczej książeczka, która podsumowuje to, czego uczę i czego się sam nauczyłem przez lata – również od ludzi świeckich zaangażowanych w dialog międzywyznaniowy  – podkreślił autor.

Książkę zamyka autorski „Dekalog ekumeniczny” – dziesięć zasad, które stanowią duchową i praktyczną wskazówkę dla każdego chrześcijanina. To apel o otwartość, szacunek dla innych tradycji, wspólną modlitwę i pokorę w poszukiwaniu prawdy. Jedna z zasad mówi: Nie mów „heretycy” ani „bracia odłączeni” – mów: siostry i bracia prawosławni, ewangelicy, mariawici.

>>> Ziemia Święta: ekumeniczny „think tank” promujący równość między Izraelczykami i Palestyńczykami

Publikacja, która ukazała się nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego, spotkała się z pozytywnym odbiorem środowisk teologicznych. Ks. prof. Andrzej Perzyński, recenzent naukowy książki, podkreśla jej wartość jako solidnego przewodnika ekumenicznego. – To źródło wiedzy, ale też inspiracja do działania. Ks. Seweryniak przekonuje, że dialog nie jest luksusem, ale zadaniem wynikającym z samej istoty chrześcijaństwa – napisał ks. prof. Perzyński.

Ks. prof. Henryk Seweryniak przez wiele lat budował „ekumeniczne mosty” w diecezji płockiej. Organizował Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan, współpracował z przedstawicielami Kościoła prawosławnego, mariawickiego i ewangelickiego. Jak sam przyznaje, książka jest nie tylko owocem pracy naukowej, ale także duszpasterskiej – powstała z myślą o przyszłych księżach, studentach teologii i wszystkich, którzy chcą żyć duchem jedności. Autor stawia w niej jasną tezę, że ekumenia to przede wszystkim sprawa sumienia formowanego w duchu Ewangelii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze