fot. UKSW

Ks. Prof. Józef Naumowicz z UKSW otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski ks. prof. Józefowi Naumowiczowi „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej”.

Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz jest wybitnym patrologiem, uznanym badaczem historii starożytnej, zwłaszcza historii wczesnego chrześcijaństwa i późnego antyku, także historii Bizancjum i starożytnej Armenii. Jest kierownikiem katedry historii starożytnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, także wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W ostatnim czasie największy rezonans w świecie naukowym i medialnym uzyskały cztery jego książki: „Geneza chrześcijańskiej rachuby lat” (Warszawa 2000), „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” (Warszawa 2014), „Historia świątecznej choinki” (Kraków 2016), „Filokalia – teksty o modlitwie Jezusowej” (Kraków 2014; książka doczekała się kilku wydań i wielu dodruków).

Obecnie realizuje trzy projekty naukowe, na które uzyskał granty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, m.in. projekt pt. „Ikonoklazm bizantyński – spór o koncepcję obrazu religijnego. Główne teksty źródłowe” (5 tomów, wydawanych w nowej serii Biblioteka Bizantyńska). Wyrazem uznania dla jego osiągnięć badawczych jest powołanie go do gremiów naukowych lub na ważne funkcje w tych gremiach: był wybrany na prezesa Komisji Patrologów Polskich (2001-2007), wiceprzewodniczącego Komisji Bizantynologicznej PAN (na dwie kadencje 2007-2014), członka Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN (obecnie druga kadencję); na członka Komitetu Nauk Historycznych PAN (2012-2014).

Prezydent Andrzej Duda , pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, fot. PAP/Tomasz Gzell

Ks. Naumowicz kieruje dwoma seriami przekładów z języków starożytnych (Biblioteka Ojców Kościoła, Biblioteka Bizantyńska), jest członkiem redakcji innych serii naukowych oraz członkiem organizacji naukowych polskich i zagranicznych. Ma także znaczące osiągnięcia dydaktyczne jako rzetelny i kompetentny wykładowca. Wypromował 17 doktorów i 62 magistrów. Był recenzentem 37 rozpraw doktorskich, 14 habilitacyjnych oraz 15 profesorskich. Otrzymał odznaczenia i nagrody za osiągnięcia naukowe: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.

Jako birytualista odprawia liturgię w rycie rzymskokatolickim i ormiańskokatolickim, od 2016 r. jest duszpasterzem ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie, a od 2018 r. także administratorem ormiańskokatolickiej parafii południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w Gliwicach. W 2017 r. został uhonorowany godnością „dzajragujn wardapeta” (protoarchimandryty) przez ormiańskokatolickiego ordynariusza Europy Wschodniej abp. Rafaela Minassiana.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze