Pius X, fot. Francesco De Federicis – Herder Verlag, Freiburg im Breisgau: Die katholischen Missionen, commons.wikimedia

Ks. prof. Majer: status prawny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X jest nieuregulowany i skomplikowany

– Status prawny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX) jest w Kościele nieuregulowany i skomplikowany. Niektóre przepisy wydają się być sprzeczne – stwierdza ks. prof. Piotr Majer, kanonista, konsultor Rady Prawnej KEP. Odnosząc się do komentowanego ostatnio w mediach przejścia do Bractwa dominikanina, o . Wojciecha Gołaskiego, ks. prof. Majer podkreśla, że zakonnik działa wbrew złożonemu przez siebie ślubowi posłuszeństwa, co powinno się spotkać z reakcją władz zakonu.

Ks. Majer przypomina, że choć Benedykt XVI w 2009 r. uwolnił od zaciągniętej w 1988 r. ekskomuniki ówczesnego przełożonego Bractwa oraz trzech innych biskupów konsekrowanych bez mandatu Stolicy Apostolskiej, nie wypowiedział się wyraźnie o statusie samego Bractwa. Początkowo w dokumentach kościelnych podkreślano jednoznacznie, że Bractwo ma charakter schizmatycki. W dzisiejszych wypowiedziach Kościoła mówi się raczej o nieuregulowanym statusie prawnym.

>>> Giuseppe Sarto czyli… Józef Krawiec. Czy Pius X naprawdę pochodził z Polski?

Zwraca uwagę, że w Nocie Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych z 1996 r. mówiono wprost o „schizmie” i karze ekskomuniki za przyłączenie się do niej. Dotyczyło to niewątpliwie kapłanów i diakonów, którzy przyjęli święcenia lub formalnie przyjęli urzędy czy funkcje w Bractwie. Wszyscy oni zostali na mocy prawa suspendowani, czyli zawieszeni w pełnieniu funkcji kapłańskich. Zauważa jednak, że w związku z Rokiem Miłosierdzia papież Franciszek udzielił kapłanom FSSPX – do odwołania – upoważnienia do ważnego słuchania spowiedzi i udzielania rozgrzeszenia. – Pewne przepisy wydają się być zatem sprzeczne – stwierdza.

Ks. prof. Majer zaznacza, że małżeństwo zawarte przy asyście kapłana należącego do Bractwa, bez odpowiedniej delegacji właściwego przełożonego kościelnego, czyli proboszcza lub ordynariusza miejsca – jest nieważnie zawarte. Natomiast pozostałe sakramenty udzielane przez księży należących do Bractwa zasadniczo są ważne, choć sprawowane są niegodziwie, tzn. poza ramami dyscypliny kościelnej.

Sprawa dominikanina o. Wojciecha

Odnosząc się do opisywanej w mediach sprawy przejścia o. Wojciecha Gołaskiego OP do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ks. prof. Majer podkreśla, że dominikanin działa wbrew podjętym przez siebie ślubom: „Na pewno jego zachowanie jest nie do pogodzenia ze ślubem posłuszeństwa, jaki złożył w zakonie dominikańskim i powinno się spotkać z reakcją przełożonych, co może skutkować wydaleniem go z tego instytutu zakonnego”.

– O. Gołaski pozostaje księdzem, bo święcenia kapłańskie nie tracą ważności, ale z chwilą wydalenia go z instytutu zakonnego nie będzie mu wolno godziwie sprawować żadnych czynności kapłańskich – dodaje.

>>> Św. Pius X: papież, który odnowił oblicze Kościoła

O. Wojciech Gołaski OP w datowanym na 17 sierpnia 2021 r. liście skierowanym do Ojca Świętego i ogłoszonym publicznie poinformował, że przechodzi do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Powodem tej decyzji było motu proprio papieża Franciszka, opublikowane 16 lipca br. i ograniczające sprawowanie rytu przedsoborowego w Kościele katolickim.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze