
fot. PAP/Łukasz Gągulski
Ks. prof. Słomka o czterech szczególnie aktualnych wątkach nauczania Jana Pawła II
Godność człowieka, duszpasterstwo rodzin, relacje wiary i nauki oraz młodzież – to cztery wątki nauczania Jana Pawła II wymagające dziś mocniejszej popularyzacji w Kościele w Polsce. Opinię taką wyraził w komentarzu ks. dr hab. Marek Słomka, dyrektor działającego na KUL Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II. W środę minie 20 lat od śmierci polskiego papieża.
Ks. Słomka wskazał, że refleksja na temat godności towarzyszyła ks. Wojtyle od wczesnych lat profesorskich, a następnie podczas całego pontyfikatu. Przypomniał, że encyklika „Redemptor hominis” i inne dokumenty Jana Pawła II mówią o człowieku w perspektywie jego stworzenia na obraz i podobieństwo Boga – i w tym chrześcijanie upatrują godności człowieka.
„W kontekście aplikowania tego nauczania w Kościele w Polsce pierwsze, co przychodzi do głowy, to poszanowanie od poczęcia do naturalnej śmierci, co było Janowi Pawłowi II bardzo bliskie” – zaznaczył profesor KUL. Dodał, że myślenie o godności człowieka w dzisiejszej, polskiej perspektywie powinno skłaniać do patrzenia na drugiego człowieka jako na osobę, bliźniego, a więc z szacunkiem.
Drugim, wciąż aktualnym według ks. Słomki, elementem spuścizny Jana Pawła II pozostaje nauczanie na temat rodziny. “Człowiek, osoba i wspólnota – ta problematyka, widoczna była już w artykułach naukowych ks. Wojtyły, zaś nauczanie papieskie stanowiło niejako ich przedłużenie” – zauważył duchowny. Podkreślił, że rodzina jako środowisko budowania więzi międzyludzkich jest w nauczaniu papieża Wojtyły czymś najważniejszym i jak najbardziej godnym przemyślenia dziś, kiedy te więzi są, z bardzo wielu powodów, tak mocno nadwyrężone.
>>> Ks. Paweł Ptasznik: za mało wracamy do nauczania Jana Pawła II [ROZMOWA]

Dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II zwrócił uwagę na znaczenie duszpasterstwa rodzin, którego wielowymiarowe działania ocenia bardzo dobrze. Jako przykład wymienił Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego. “To piękne dzieło, które wymaga przedłużenia i większej troski – w imię wierności papieżowi, który organizował nie tylko kongresy rodziny, ale który na rodziny tak mocno stawiał” – zaznaczył ks. prof. Słomka.
Trzecim wątkiem, który powinien inspirować działania Kościoła w Polsce jest problematyka podjęta m.in. w encyklice “Fides et ratio” a więc relacje wiary i rozumu. – Bardzo ważne dla Kościoła w naszym kraju jest myślenie w kategoriach tych 'dwóch skrzydeł’ – powiedział ks. Słomka. Jak tłumaczy, chodzi o przeciwstawienie pojawiającym się niekiedy zagrożeniom, takim jak fideizm [który oznacza wolę wierzenia wbrew rozumowi – przyp. KAI] i irracjonalizm. To ważne, żeby wiara była oparta na dobrych fundamentach, papieżowi bardzo na tym zależało – powiedział profesor Katedry Filozofii Religii KUL.
Czwartą “wielką sprawą” Jana Pawła II, bardzo aktualną także dziś jest, w ocenie rozmówcy KAI, młodzież. Chodzi nie tylko o inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, ale też KUL-owskie czasy ks. Wojtyły: jego teksty z tego okresu, a także słynne kajakowe czy górskie wyprawy z młodzieżą z duszpasterstwa akademickiego i przyjaciółmi ówczesnego profesora etyki.
Dziś, podkreśla ks. Marek Słomka, należy robić wszystko dla rozwoju duszpasterstwa młodzieży i wlewać w młodych ludzi nadzieję, której tak bardzo potrzebują.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |