ks. prof. Stanisław Adamiak, fot. arch. prywatne

Ks. Stanisław Adamiak (UMK): konklawe to symbol ciągłości Kościoła [PODKAST]

Czy w historii Kościoła były wyjątkowe konklawe? – Wyróżniłbym dwa, które odbyły się w trudnych warunkach. Pierwsze – toczyło się od listopada 1799 roku do marca 1800, które odbywało się po śmierci Piusa VI, w Wenecji, bo Rzym był wtedy zajęty przez wojska francuskie. I drugie, w 1914 roku, które toczyło się tuż po wybuchu I wojny światowej. Obie sytuacje pokazują, że konklawe jest symbolem ciągłości Kościoła – mówi w rozmowie z misyjne.pl ks. prof. Stanisław Adamiak, historyk Kościoła, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rektor toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Ks. prof. Adamiak podkreśla, że trzeba docenić samo miejsce, w którym odbywa się konklawe, czyli Kaplicę Sykstyńską. – To miejsce na mapie Watykanu jest wyrazem geniuszu Michała Anioła, który w Kaplicy przedstawił historię świata. Trudno sobie wyobrazić, by to miejsce nie oddziaływało na obradujących tam kardynałów – mówi duchowny.

Rektor Adamiak dodaje, że zasady konklawe zmieniały się na przestrzeni lat. Obecnie obowiązujące zostały ustanowione przez Jana Pawła II, lekko zmodyfikował je Benedykt XVI. – Największą zmianą jest liczba kardynałów uczestniczących w konklawe. Wieki temu było ich zaledwie kilkunastu, dziś jest ich 133 i jest to grono bardzo umiędzynarodowione – wyjaśnia. Duchowny podkreśla, że główną zasadą konklawe jest przede wszystkim oderwanie kardynałów od wszelkich kontaktów ze światem, od wyłączenia ich spod jakiejkolwiek presji.

Ks. prof. Stanisław Adamiak mówi też o „pewnej pięknej fikcji”, która polega na tym, że biskup Rzymu – zasadniczo – jest wybierany przez duchowieństwo Rzymu.

Zobacz też >>> Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe [+GALERIA]

Galeria (11 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze