ks. Piotr Studnicki, fot. PAP/Mateusz Marek

Ks. Studnicki: Kościołowi zależy na dobrej współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii

Kościołowi zależy na dobrej współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii – powiedział kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki. Ocenił, że nowelizacja ustawy o komisji otwiera nowy rozdział w relacjach.

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja zapowiadająca Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, który będzie przeżywany 16 lutego. Kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki powiedział, że działania w zakresie ochrony małoletnich nie będą skuteczne, jeśli nie będzie współpracy z instytucjami państwowymi.

Obecnie standardem jest współpraca z organami ścigania: policją, prokuraturą, sądami, natomiast zależy nam, aby współpraca obejmowała wszystkie instytucje zajmujące się ochroną skrzywdzonych” – zaznaczył ks. Studnicki. Podkreślił, że „Kościołowi katolickiemu zależy na dobrej współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii. Przyznał, że dotychczas była ona „utrudniona ze względu na wątpliwości dotyczące uprawnień komisji”. „W ostatnim czasie doszło do zmiany ustawy o komisji, co wydaje się, że otwiera nowy rozdział w relacjach między Kościołem katolickim w Polsce a Państwową Komisją ds. Pedofilii” – ocenił.

>>> Prymas Polski: Jesteśmy razem, aby pomagać skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym [ROZMOWA]

Konferencja prasowa w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, fot. PAP/Mateusz Marek

Zastrzegł, że mimo trudności we współpracy, „Kościół nie był bezczynny”. „Podjęliśmy konsultacje ze Stolicą Apostolską, żeby znaleźć odpowiednią formułę prawną, która umożliwiałaby naszą współpracę w wyjaśnianiu poszczególnych spraw, którymi zajmuje się państwowa komisja” – powiedział ks. Studnicki. Poinformował, że „w ostatnich dniach delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak skierował pismo do nowej przewodniczącej Państwowej Komisji ds. Pedofilii, w którym ponowił gotowość współpracy strony kościelnej i propozycję spotkania, aby omówić, doprecyzować tę współpracy”.

Według koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adama Żaka SJ, „nadszedł czas, aby wyjść w sposób bardziej skoordynowany w kierunku prewencji i dalszej pracy nad świadomością zagrożeń w społeczeństwie”. Zwrócił uwagę, że „profesjonalizacja nie idzie od razu w parze z empatią dla osób skrzywdzonych w sposobie ich traktowania w sądach kościelnych czy innych instytucjach”. „Przełożeni w Kościele powinni przechodzić systematyczne szkolenia w tym zakresie” – ocenił.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Komisja przyjmuje zgłoszenia od listopada 2020 r. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

W końcu lutego 2023 roku weszła w życie nowelizacja przepisów o komisji, która m.in. wprowadziła zmiany w jej funkcjonowaniu i ułatwienia w dostępie do dokumentów. Ostatecznie jednak nie wprowadzono możliwości kar nakładanych przez sąd za nieuzasadnione nieprzekazanie komisji żądanych przez nią informacji i dokumentów. Jak poinformowano wówczas, podstawowym celem nowelizacji jest uzupełnienie obowiązujących regulacji, w szczególności w zakresie prowadzenia przez Państwową Komisję postępowania wyjaśniającego.

W 2015 r. papież Franciszek zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach dni modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. W odpowiedzi na apel papieża Konferencja Episkopatu Polski po raz pierwszy wyznaczyła taki dzień w marcu 2017 r. Od tego czasu, zgodnie z zarządzeniem KEP, w pierwszy piątek Wielkiego Postu w świątyniach katolickich w naszym kraju odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej wynagradzające za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży.

W tym roku przypadnie on 16 lutego. Materiały duszpasterskie, w tym tekst rozważań Drogi Krzyżowej na 16 lutego, dostępne są na stronie www.wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/.

Pierwsze nabożeństwo pokutne w Polsce odbyło się 20 czerwca 2014 r. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Jego inicjatorem był koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze