fot. PAP

Ksiądz szedł w pielgrzymce, by modlić się za skrzywdzonych w Kościele

Skoro doświadczamy dobroci, bliskości i czułości Boga to bądźmy takimi dla tych, których spotkamy jutro, gdy wrócimy do naszych domów i miejsc pracy – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach.

Do Łagiewnik we wtorek dotarło trzech księży pielgrzymujących w ramach 19. Wielkopolskiej Pieszej Pielgrzymki „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Utrudzonych kapłanów powitali biskup kaliski Damian Bryl i pielgrzymi, którzy w tym roku łączyli się duchowo.

Pielgrzymka to czas słuchania i poruszenia serc

Pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego i uczestniczyli we mszy św. pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, który w homilii podkreślał, że czas pielgrzymki to czas słuchania. – Pan Jezus wybrał to miejsce, aby objawić Faustynie swoje miłosierdzie, ale dzisiaj przychodzi także do nas, aby nam powiedzieć, że jest kochającym Bogiem, dla którego jesteśmy ważni. Jego miłość jest większa niż grzech. On zawsze jest gotowy do przebaczenia. Niech ta prawda mocno dzisiaj wybrzmi w tym miejscu – powiedział biskup. Wskazywał, że czas pielgrzymki to także czas poruszenia serc. – Pielgrzymka to czas, który prowadzi nas do spotkania z Bogiem i doświadczenia, że On nigdy nie odwraca się od człowieka, że chce naszego szczęścia, które nigdy nie będzie się kończyć, czyli chce naszego zbawienia – przekonywał kaznodzieja. Zachęcał wiernych, aby na wzór Jezusa przebaczali bliźnim. – Skoro doświadczamy Jego przebaczenia to przebaczajmy także tym, którzy nas skrzywdzili – mówił hierarcha.

Bp Damian Bryl, fot. YouTube

Pomysłodawcą Wielkopolskiej Pieszej Pielgrzymki, odbywającej się już po raz dziewiętnasty pod hasłem ,,Od Miłosierdzia do Miłosierdzia’’, jest ks. prał. Andrzej Szudra, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim. Każdego roku pielgrzymi szli w łączności z Pieszą Poznańską Pielgrzymką na Jasną Górę, skąd ruszali dalej w kierunku Łagiewnik. Ze względu na pandemię ostatnie dwa lata pielgrzymowania wyglądały inaczej. 16 lipca po mszy św. sprawowanej w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Częstochowie w drogę wyruszyło trzech kapłanów: ks. prał. Andrzej Szudra, ks. kan. Bogumił Kempa i ks. Sebastian Łagódka. Pozostali pielgrzymi łączyli się duchowo za pośrednictwem mediów diecezjalnych.

>>> Pomimo Roku Jakubowego, przez pandemię znacznie mniej pielgrzymów w Santiago de Compostela

W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, a patronem tegorocznej pielgrzymki był św. Jakub. Oczywiście w Roku Świętego Józefa nie mogło zabraknąć odwołania do tego świętego. Ojciec duchowny pielgrzymki zaznaczył, że tematem było 7 nowych wezwań, które papież Franciszek dołożył do litanii do św. Józefa. – Pochylaliśmy się nad tymi wezwaniami, ale nie były to teologiczne rozważania tylko bardziej moje refleksje w kontekście życia i działalności św. Józefa, a także naszego życia wiary, miłosierdzia Bożego – tłumaczy ks. Sebastian Łagódka.

Łagiewniki, fot. flickr.com/EpiskopatNews

Modlitwa za skrzywdzonych

Kapłani podążający w pielgrzymce modlili się za diecezję kaliską, jej biskupa Damiana Bryla, księży oraz wszystkich, którzy prosili o modlitwę. – Z racji funkcji jaką pełnię w diecezji kaliskiej przyjąłem intencję ekspiacyjną, w której chciałem przeprosić Pana Jezusa i prosić o miłosierdzie dla tego wszystkiego, co dzisiaj jest bólem naszej diecezji, z czym musimy się zmagać. Przeprosić Go za wszystkie grzechy, także grzechy kapłanów, a przede wszystkim za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Modliliśmy się za wszystkich skrzywdzonych, którzy są dla nas braćmi i siostrami. Chcieliśmy ich bardzo mocno powierzyć Panu Jezusowi w tej pielgrzymce, wiedząc, że oni noszą w swoim sercu dużo cierpienia i bólu – podkreślał ks. kan. Bogumił Kempa. Duchowny dodał, że modlitwą otaczali wszystkich diecezjan. – Oczywiście nieśliśmy wszystkie inne sprawy, które były nam powierzone przez ludzi – powiedział.

Kapelan pielgrzymki ks. Andrzej Szudra wyraził nadzieję, że w przyszłym roku 20. pielgrzymka odbędzie się w tradycyjnej formie i będą mogli w niej uczestniczyć wszyscy, którzy zechcą wyruszyć w drogę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze