Grekokatolicki pogrzeb Ukraińca, fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Ksiądz z Charkowa: miasto stanęło w miejscu. Wygląda, jak martwe

Mówi się, że być może Rosja będzie chciała za wszelką cenę zwielokrotnić jeszcze bardziej ataki, chcąc zepsuć to święto i pokazać swoją siłę – mówi dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, nawiązując do obaw związanych ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia.

Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 r. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie.

ks. Wojciech Stasiewicz, fot. twitter.com/episkopatnews/status

Charków atakowany

Zapytany o aktualną sytuację w tym ukraińskim mieście przekazał, że w ostatnim czasie obserwowana jest zwiększona liczba ataków rakietowych na Charków. „Wczorajszej nocy było ich jedenaście, przedwczorajszej – dziewięć. W ciągu dnia, niestety, są także zwielokrotnione ostrzały skierowane np. w infrastrukturę transportową, hale produkcyjne, fabryki, jak również budynki cywilne. Dzisiejszej nocy na słynnej Sałtiwce było bardzo dużo ostrzałów” – poinformował w środę ks. Stasiewicz. Odnosząc się do życia w centrum Charkowa dodał, że nic się nie zmieniło; w ciągu dnia jest minimalna aktywność mieszkańców; nie otworzyły się dodatkowe kawiarnie, restauracje. „Miasto po prostu stanęło w miejscu. Wygląda, jak martwe” – uzupełnił duchowny.

>>> Franciszek: moje myśli kieruję ku Ukrainie

Zniszczenia w Charkowie, fot. EPA/VASILIY ZHLOBSKY

Duchowny poinformował, że bardzo dużo mówi się o obawach związanych ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia. „Mówi się, że być może Rosja będzie chciała za wszelką cenę zwielokrotnić jeszcze bardziej ataki – żeby ten dzień był pełen smutku, agresji, nienawiści – chcąc zepsuć to święto i pokazać swoją siłę” – przekazał ks. Stasiewicz, wyjaśniając, że będzie to 31. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

Dzieci wróciły do miasta

Duchowny zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie dużo dzieci wróciło do Charkowa w związku z początkiem roku szkolnego. Jak dodał, w samym Charkowie od września nauka będzie online ze względów bezpieczeństwa, jak i z uwagi na to, że większość szkół została uszkodzona w mniejszym lub większym stopniu.

fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Nawiązując do nastrojów Ukraińców po sześciu miesiącach trwającej wojny odpowiedział, że nie są one najlepsze. „Widzimy, że w Charkowie i w okolicy wcale sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie, żeby mówić o jakiejś przewadze, czy mniejszej liczbie ataków. Wręcz przeciwnie – w ostatnich dniach się one zwielokrotniły” – podkreślił duchowny.

Strach przed zimą

Jak zaznaczył, pojawia się strach przed nadchodzącą jesienią i zimą w kontekście sezonu grzewczego. Dodał, że prezydent miasta zapowiedział, że w niektórych rejonach ogrzewanie będzie ograniczane. „Do tego budynki z systemami grzewczymi już są niszczone przez okupantów. W ciągu dnia ludzie jeszcze próbują korzystać ze swoich mieszkań, natomiast w nocy uciekają do piwnic. Przygotowując się do sezonu zimowego, proszą nas już o palety drewniane – na których przyjeżdża pomoc humanitarna ciężarówkami – żeby nie spać bezpośrednio na ziemi” – wyjaśnił ksiądz.

>>> Ukraina: Kościół udostępni swoje budynki dla szkół

Zniszczony budynek w Charkowie, fot. EPA/VASILIY ZHLOBSKY

Odnosząc się do zapowiadanej na wrzesień wizyty papieża Franciszka w Ukrainie zaznaczył, że o tym się dużo mówi, ale nie jest to potwierdzona oficjalnie informacja. „Papież całym sercem jest od początku wojny po dzień dzisiejszy z nami; na pewno przeżywa tę sytuację. Gdyby papież przyjechał na Ukrainę, to na pewno podniósłby morale w społeczeństwie, ale czy dojdzie do skutku jego wizyta, to trudno na razie powiedzieć” – uzupełnił ks. Stasiewicz.

Czwartek jest 176. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze