Fot. pixabay.com

Ksiądz z parafii w Tursku (wielkopolskie) będzie święcił pokarmy z… kabrioleta

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kustosz sanktuarium maryjnego w wielkopolskim Tursku ks. Piotr Górski będzie święcił pokarmy w Wielką Sobotę przemieszczając się po parafii samochodem bez dachu – kabrioletem. „Miałem do dyspozycji pięć; wybrałem największego, niebieskiego” – powiedział.

Kustosz sanktuarium maryjnego w wielkopolskim Tursku ks. Piotr Górski zamieścił na swoim profilu społecznościowym ogłoszenie, że „gdyby ktoś miał kabrioleta pożyczyć na poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę, byłbym wdzięczny”.Na ogłoszenie zareagowało pięciu parafian właścicieli tego typu pojazdów. „Wybrałem największego, bo potrzebuję dużo miejsca” – wyjaśnił ksiądz.

Fot. Domena publiczna

Ksiądz przyznał, że z pomysłem „chodził dość długo”. Bo święcenie palm czy pokarmów to nie jest dogmat wiary, który musi być, ale jest to jakoś zakorzenione w naszej tradycji – wyjaśnił.W pierwszej wersji ksiądz chciał stanąć przed plebanią i święcić przejeżdżających parafian ze święconkami. Ale pomyślałem, że to przecież ja mogę pojechać do ludzi i święcić w bezpiecznej odległości – powiedział. Parafianie zaproponowali, by ksiądz przemieszczał się bryczką, ale odmówił, „bo to wyglądałoby na jakieś szlacheckie zapędy” – ocenił. Postawił na kabrioleta, bo ma otwarty, składany dach. Nie trzeba nawet wychodzić z samochodu skomentował.

Kustosz zamieścił na swoim profilu społecznościowym ogłoszenie, że poszukuje do wypożyczenia samochód typu kabriolet. Na ogłoszenie księdza zareagowali parafianie. Pod wpisem zamieścili komentarze, że „to świetny pomysł, udostępnić innym proboszczom”, „w bloku, to by można koszyczek na sznurku spuścić z okna” lub „to taki neapolitański zwyczaj”. Ksiądz poinformował, że poświęcenie pokarmów zacznie w Wielką Sobotę o godz. 10 od Bielaw przez Wielką Wieś, Pleszówkę, Podborek, Bogusław Bogusławice, Turowy, Małą Wieś, Kwiatów, Kramy, a skończy we wsi Podlesie.

Zobacz także
Wasze komentarze