epa06748679 Royal fans line the streets overnight ahead of the royal wedding ceremony of Britain’s Prince Harry and Meghan Markle at St George’s Chapel in Windsor Castle, in Windsor, Britain, 19 May 2018. EPA/TOM NICHOLSON Dostawca: PAP/EPA.

Książę Harry i Meghan Markle wezmą ślub w Windsorze

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szósty w linii do brytyjskiego tronu 33-letni książę Harry i 36-letnia amerykańska aktorka Meghan Markle wezmą w sobotę ślub na zamku w Windsorze. Do miasteczka przyjedzie z tej okazji ponad 100 tys. osób – ponad trzykrotnie więcej niż mieszka tam na co dzień.

Ślub Harry’ego wzbudza w Wielkiej Brytanii wyjątkowe zainteresowanie tabloidów, które porównują go z poprzednim królewskim ślubem w 2011 roku, kiedy jego starszy brat książę William związał się z Kate Middleton.

Według szacunków, ceremonię będzie oglądało na żywo w telewizji nawet kilkanaście milionów Brytyjczyków i kolejne setki milionów osób na całym świecie. Firma doradcza Brand Finance oceniła, że wydarzenie przyniesie brytyjskiej gospodarce nawet około miliarda dodatkowych przychodów, głównie w branży turystycznej i zyskach dla wizerunku kraju.

W ostatnich dniach media żyły niemal każdym szczegółem sobotniej ceremonii, poświęcając szczególnie wiele uwagi ojcu Meghan Markle, Thomasowi, który miał poprowadzić ją do ołtarza w kaplicy św. Jerzego.

Mężczyzna został najpierw uchwycony przez paparazzi w serii niekorzystnych zdjęć, a następnie zdecydował się sprzedać sesję zdjęciową jednej z popularnych agencji fotograficznych, stając się przedmiotem krytyki i oskarżeń o próbę zarobku na ślubie swojej córki.

W ostatnich dniach przed ślubem mężczyzna uskarżał się na problemy z sercem i ostatecznie zrezygnował z udziału w ceremonii. W ostatniej chwili zdecydowano, że Meghan Markle do ołtarza poprowadzi w jego zastępstwie następca tronu i ojciec Harry’ego, książę Karol.

W uroczystości weźmie udział matka nowej księżnej Doria Ragland, która w piątek spotkała się zarówno z księciem Karolem, jak i królową Elżbietą II i jej mężem Filipem, a także przyjaciele pary, w tym wielu aktorów serialu „Suits” („W garniturach”), w którym Markle grała rolę prawniczki.

Wielka Brania, Książe Harry przed ślubem spotyka się z Brytyjczykami

W ceremonii w kościele łącznie weźmie udział ok. 600 osób, w tym ok. 30 członków rodziny królewskiej na czele z królową Elżbietą II. Przysięgi małżeńskie odbierze od pary arcybiskup Canterbury Justin Welby, a kazanie wygłosi biskup amerykańskiego kościoła episkopalnego Michael Curry.

Uwaga mediów skupiona będzie w sobotę także na towarzyszącej parze grupie druhen i drużbów, w tym pięcioletnim księciu George’u i trzyletniej Charlotte, będącymi odpowiednio trzecim i czwartą w linii do tronu.

W ramach odejścia od tradycji – dopuszczalnego ze względu na odległe miejsce Harry’ego w linii do tronu i status drugiego wnuka królowej – para młoda wybrała mniej formalną muzykę, która będzie towarzyszyła im w tym specjalnym dniu, sięgając m.in. po repertuar Etty James i Bena E. Kinga oraz gospel.

W toku przygotowań do ślubu Markle, która jest rozwódką, została m.in. ochrzczona w kościele anglikańskim. Markle będzie ubiegała się o brytyjskie obywatelstwo. Ministerstwo spraw wewnętrznych wyjaśniło jednak, że Markle będzie musiała przejść przez zwyczajową procedurę, wymagającą m.in. zdania testu z wiedzy o Wielkiej Brytanii i monarchii.

Od piątku tysiące osób koczują na ulicach Windsoru w nadziei, że zobaczą na żywo parę młodych. Wiele osób tłumaczyło w rozmowie z brytyjskimi mediami, że przyjechali nie tylko z odległych zakątków Wielkiej Brytanii, ale nawet całego świata.

W piątek po południu zarówno Harry, jak i Meghan przeszli ulicami miasta, dziękując zgromadzonym za wyrazy sympatii. Przyszły pan młody podkreślił, że jest „zrelaksowany”, a Meghan Markle – że „czuje się wspaniale”.

Ceremonia rozpocznie się o 12. czasu lokalnego (13. czasu polskiego) i będzie poprzedzona uroczystym przyjazdem członków rodziny królewskiej i pary młodej do kościoła. Wcześniej, od 9. rano, będą zjawiać się zaproszeni goście. Po trwającej godzinę ceremonii nowożeńcy przejadą ulicami miasta.

W sobotę ujawnione zostaną także nowe tytuły księcia Harry’ego i Meghan Markle, która zostanie mianowana księżną.

Zobacz także
Wasze komentarze