Książę von Schoenaich-Carolath: dyplomacja Zakonu Maltańskiego promuje godność człowieka i wolność
Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, jak brzmi jego pełna nazwa, nie realizuje „żadnych interesów wojskowych, polityki państwowej ani też gospodarczych”, ale kieruje się rolą dyplomacji w „promowaniu ludzkiej godności, wolności i pomocy”, napisał ambasador w informacji opublikowanej przez media austriackie 6 lutego.
Ambasador Zakonu Maltańskiego w Republice Austrii, książę Sebastian von Schoenaich-Carolath, zwrócił uwagę na specjalny status Zakonu i jego dyplomacji. Okazją do tej wypowiedzi była trzydniowa międzynarodowa konferencja korpusu dyplomatycznego zorganizowana przez Zakon Maltański w Rzymie. Ambasador Schoenaich-Carolath stwierdził, że wymiana opinii wskazała obszary, w których można wzmocnić współpracę międzynarodową w świetle obecnych kryzysów geopolitycznych. Jednym z przykładów jest walka z międzynarodowym handlem ludźmi, który jest „przestępstwem przeciwko ludzkiej godności”.
>>> Papież do Zakonu Maltańskiego: prowadzicie „dyplomację humanitarną”
Zakon Maltański
W programie spotkania wysokiej rangi ambasadorów była też audiencja papieska. Franciszek wyraził uznanie dla międzynarodowej działalności pomocowej zakonu, który ma międzynarodowy status prawny. Zapewnił też, że ta działalność „jest wspierana i promowana przez jego dyplomację w zakresie pomocy humanitarnej”, poinformował Schoenaich-Carolath.
Według ambasadora Zakon Maltański liczy ponad 13,5 tys. członków na całym świecie, ponad 95 tys. wolontariuszy i około 50 tys. pełnoetatowych pracowników. Opiekuje się około 15 mln osób potrzebujących pomocy. Oprócz szeroko zakrojonej działalności społecznej i pomocy uchodźcom na całym świecie, Zakon prowadzi wiele placówek medycznych, np. szpitale, centra medyczne i rehabilitacyjne, domy opieki, hospicja, sierocińce i szkoły.
Status Zakonu Maltańskiego jako podmiotu prawa międzynarodowego, który stanowi podstawę jego suwerenności, sięga 1309 roku, kiedy to na swoją siedzibę Zakon wybrał wyspę Rodos. Obecnie Zakon utrzymuje wielostronne stosunki dyplomatyczne z 16 organizacjami ONZ, UE, 17 innymi organizacjami międzynarodowymi oraz stosunki dwustronne ze 113 krajami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |