Fot. Sailko, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1026316

Książę von Schoenaich-Carolath: dyplomacja Zakonu Maltańskiego promuje godność człowieka i wolność

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, jak brzmi jego pełna nazwa, nie realizuje „żadnych interesów wojskowych, polityki państwowej ani też gospodarczych”, ale kieruje się rolą dyplomacji w „promowaniu ludzkiej godności, wolności i pomocy”, napisał ambasador w informacji opublikowanej przez media austriackie 6 lutego.

Ambasador Zakonu Maltańskiego w Republice Austrii, książę Sebastian von Schoenaich-Carolath, zwrócił uwagę na specjalny status Zakonu i jego dyplomacji. Okazją do tej wypowiedzi była trzydniowa międzynarodowa konferencja korpusu dyplomatycznego zorganizowana przez Zakon Maltański w Rzymie. Ambasador Schoenaich-Carolath stwierdził, że wymiana opinii wskazała obszary, w których można wzmocnić współpracę międzynarodową w świetle obecnych kryzysów geopolitycznych. Jednym z przykładów jest walka z międzynarodowym handlem ludźmi, który jest „przestępstwem przeciwko ludzkiej godności”.

>>> Papież do Zakonu Maltańskiego: prowadzicie „dyplomację humanitarną”

Zakon Maltański

W programie spotkania wysokiej rangi ambasadorów była też audiencja papieska. Franciszek wyraził uznanie dla międzynarodowej działalności pomocowej zakonu, który ma międzynarodowy status prawny. Zapewnił też, że ta działalność „jest wspierana i promowana przez jego dyplomację w zakresie pomocy humanitarnej”, poinformował Schoenaich-Carolath.

Według ambasadora Zakon Maltański liczy ponad 13,5 tys. członków na całym świecie, ponad 95 tys. wolontariuszy i około 50 tys. pełnoetatowych pracowników. Opiekuje się około 15 mln osób potrzebujących pomocy. Oprócz szeroko zakrojonej działalności społecznej i pomocy uchodźcom na całym świecie, Zakon prowadzi wiele placówek medycznych, np. szpitale, centra medyczne i rehabilitacyjne, domy opieki, hospicja, sierocińce i szkoły.

Status Zakonu Maltańskiego jako podmiotu prawa międzynarodowego, który stanowi podstawę jego suwerenności, sięga 1309 roku, kiedy to na swoją siedzibę Zakon wybrał wyspę Rodos. Obecnie Zakon utrzymuje wielostronne stosunki dyplomatyczne z 16 organizacjami ONZ, UE, 17 innymi organizacjami międzynarodowymi oraz stosunki dwustronne ze 113 krajami.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze