fot. PAP/Sławek Pabian

Księża, siostry zakonne i parafianie – wszyscy razem walczą ze skutkami powodzi

Parafie, organizacje kościelne i charytatywne od pierwszych godzin powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę włączają się w pomoc poszkodowanym. Tak jest też w diecezji legnickiej. Oprócz legnickiej Caritas do organizowania zbiórek rzeczy niezbędnych dla powodzian włączyły się parafie, szkoły, harcerze oraz inne instytucje i fundacje.

Legnicka kuria biskupia, stała się punktem zbiorczym. Stamtąd wyjechał transport darów do Nielestna położonego tuż przy tamie na rzece Bóbr w Pilchowicach w gminie Wleń. Do kurii darczyńcy przynosili wodę pitną, materiały higieniczne, chemię gospodarczą, ubrania, koce, pościel, żywność.

Jak podkreśla ks. Tomasz Metelica, rektor legnickiego seminarium duchownego, zapakowano dwa duże busy. – Pojechały one do Nielestna, do tamtejszego DPS-u, który mocno ucierpiał. Stamtąd też pomoc będzie przekazywana dalej. Odzew ludzi jest niesamowity – powiedział.

Ks. Metelica podkreśla że, proboszczowie miejscowości dotkniętych przez powódź, m.in. z Jeleniej Góry, Wlenia, Janowic proszą też o materiały, które będą potrzebne do porządkowania oraz remontów zalanych domów i mieszkań. Również te materiały można nadal przynosić do kurii biskupiej, skąd zorganizowany będzie kolejny transport.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Także Sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze włączyło się w pomoc dla poszkodowanych oraz ratowników. W parafii przygotowywane były posiłki, na które byli zapraszani potrzebujący.

Główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej w Krzeszowie nie ucierpiało, jednak pojawiły się podtopienia w miejscowościach należących do parafii. Krzeszowski proboszcz ks. Łukasz Langenfeld ogłosił zbiórkę rzeczy potrzebnych do usuwania skutków powodzi. – prosimy o farby, chemię do odgrzybiania, lodówki, odkurzacze, łóżka, meble kuchenne – apeluje. Ponadto dla osób dotkniętych powodzią, które nie mają gdzie przenocować zaoferował miejsca noclegowe.

Do pomocy na terenach Wlenia i Lwówka Śląskiego przystąpiła Fundacja św. Krzysztofa z Lwówka Śląskiego. Przygotowuje obiady dla lwóweckiego szpitala oraz dla sióstr elżbietanek prowadzących ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny we Wleniu, który mocno ucierpiał przez wody rzeki Bóbr. Lwówecka fundacja prosi mieszkańców o produkty żywnościowe i rolne, z których będą mogły być przygotowywane posiłki.

Ponadto fundacja organizuje zbiórkę pościeli, odzieży BHP dla pracowników, szafek ubraniowych dla pracowników, kontenerów na śmieci, agregatów prądotwórczych, wyposażenia kuchni – lodówki, zamrażarki, roboty kuchenne, czajniki. Sukcesywnie wszystkie te rzeczy już trafiają do ośrodka we Wleniu.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Na apel legnickiej Caritas odpowiedziały też szkoły, przygotowując paczki dla powodzian. Dary zbierane są w Polkowicach, gdzie pomagają także harcerze i szkolne Koło Wolontariatu. Zespół Szkół Zawodowych w Bogatyni przygotowuje paczki dla Wlenia, rodzinnej miejscowości pracującego w niej księdza katechety.

Punktem zbierania i udzielania pomocy poszkodowanym jest także parafia w Witkowie Śląskim, do której trafiły dary min. od harcerzy i mieszkańców Boguszowa Gorc. Ksiądz proboszcz prosi nadal o m.in. artykuły spożywcze, środki czystości, wyposażenie AGD dla tych którzy stracili w powodzi domowe sprzęty. Wszystko można przekazywać na plebanię, a proboszcz przekaże je następnie do centrum dystrybucji.

Pomoc z innych regionów kraju

Pomagają też parafie i diecezjalne Caritas z regionów, które nie są dotknięte powodziami. Caritas Diecezji Kaliskiej włączył się w ogólnopolską akcję „Paczka dla powodzian”. Pakiety pomocowe można dostarczyć do parafii lub najbliższej placówki Caritas. W piątek wolontariusze z diecezji kaliskiej wyruszą na tereny, które ucierpiały wskutek powodzi, aby tam nieść pomoc.

Punkt wydawania darów, fot. PAP/Sławek Pabian

Pierwszy transport zorganizowano już w poniedziałek. – W pierwszych dniach kryzysu powodziowego najbardziej potrzebne były takie produkty jak: woda w butelkach, konserwy, żywność o długim terminie przydatności, koce, środki czystości, ręczniki, śpiwory, materace. Przygotowaliśmy zatem te rzeczy i zawieźliśmy do osób, które ucierpiały w wyniku powodzi – mówi ks. Łukasz Skoracki, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej.

W najbliższych dniach na tereny dotknięte powodzią udadzą się harcerze i wolontariusze, którzy będą pomagać na miejscu.

fot. PAP/Michał Meissner

Ks. Skoracki zachęca diecezjan, aby włączyli się w ogólnopolską akcję i przygotowali pakiety pomocowe dla powodzian. Na stronie Caritas znajduje się lista niezbędnych produktów takich jak żywność, dania instant, artykuły higieniczne i inne np. zapałki, świeczki, baterie, środki przeciwbólowe. – Taką paczkę można skompletować samemu lub w grupie i dostarczyć ją do swojej parafii lub najbliższej placówki Caritas. Paczki zostaną odebrane i dostarczone do Centrali w Kaliszu, skąd będą zawiezione do osób, które tej pomocy najbardziej potrzebują. Nawiązaliśmy współpracę z księdzem z Caritas diecezji świdnickiej, który wskaże nam miejsca, gdzie należy udzielić pomocy – zaznaczył duchowny.

Paczki można przynosić na wskazane miejsca zbiórek. Są to: Centrala Caritas w Kaliszu od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00 oraz placówki Caritas w Słupi, Ostrowie Wielkopolskim, Przedborowie, Złoczewie, Dobieszczyźnie i Ostrowie Kaliskim. Zbiórka w tych ośrodkach od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 21.00. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 62 757 36 83.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze