fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Kto nowym prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów? Konsultacje ws. następcy kard. Saraha

Biskup Claudio Maniago, przewodniczący Komisji Liturgicznej episkopatu Włoch, przeprowadza serię konsultacji w celu „poznania pracy Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i spotkania się z każdym jej członków i pracowników z osobna” – informuje na łamach portalu vaticaninsider Salvatore Cernuzio.

Chodzi także o kwestię wyłonienia następcy kard. Roberta Saraha, który w związku z osiągnięciem przewidzianego prawem wieku, 20 lutego złożył rezygnację z kierowania tą dykasterią. Rezygnację przyjął papież Franciszek. Wizytacja jest aktem wewnętrznym i nie została ogłoszona oficjalnie. Sekretarz Kongregacji, abp Arthur Roche, w e-mailu do członków i pracowników tej dykasterii napisał, że ten styl wizyt staje się obecnie regularnym zjawiskiem, gdy mandat szefów dykasterii dobiega końca lub w momencie znaczącej zmiany.

fot. EPA/TIZIANA FABI

Cernuzio podkreśla natomiast, że nigdy dotąd nie  przeprowadzono takiej wewnętrznej konsultacji w sprawie wyboru szefa dykasterii. Nie stało się tak, na przykład, przy ostatnich zmianach prefektów w Kongregacjach ds. Ewangelizacji Narodów czy Spraw Kanonizacyjnych. Chodzi w tym przypadku o proces, który pomoże Franciszkowi mianować nowego prefekta, a także nakreślić linię operacyjną na przyszłość. Może się ona różnić od dotychczasowej. Ponadto wizytacja ma umożliwić zrozumienie działania wewnętrznego schematu organizacyjnego tej dykasterii.

>>> Kard. Sarah: nigdy nie sprzeciwiłem się papieżowi

kard. Sarah, fot. Twitter

Włoski watykanista przytacza wypowiedź abp. Roche dla portalu „The Tablet”, w którym podkreśliło, że nie jest to wizytacja kanoniczna, jak dzieje się w wypadku np. wspólnot zakonnych, czy instytucji w których doszło do nadużyć, lub naruszenia dyscypliny. Można to raczej porównać do konsultacji, jaką biskup diecezjalny przeprowadza ze swoim wikariuszem generalnym i innymi osobami przy mianowaniu nowego proboszcza. W takim przypadku chodzi o to, aby poznać potrzeby parafii, jej aktualną sytuację, a także mieć na uwadze jej przyszły kierunek – wskazał abp Roche.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze