fot. parafiaorawka.pl

Kurtyny wielkopostne – unikatowe w skali świata

Unikatowe kurtyny wielkopostne, z których najstarsza pochodzi z XVII wieku, można zobaczyć do 28 marca w kościele w Orawce koło Jabłonki. Zasłony służą przysłanianiu ołtarzy przez kilka dni w roku, od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy.

W kościele w Orawce koło Jabłonki (woj. małopolskie) można zobaczyć unikatowe w skali świata cztery zasłony wielkopostne – zabytkowe tkaniny lniane malowane temperą. Najstarsza, datowana jest na 1676 r., trzy pozostałe pochodzą z początku XIX wieku. W Orawce znajdują się cztery płótna, które noszą następujące tytuły: „Pieta pod krzyżem” z XVII w. oraz „Biczowanie Chrystusa”, „Pokutująca Maria Magdalena” i „Matka Boża Siedmiobolesna” z wieku XIX. – Uważam, że komplet trzech kurtyn wykonano by zasłaniać ołtarze tkaninami w jednym stylu, być może najstarsza była zbyt zniszczona by ją w ogóle wieszać – mówi Lucyna Borczuch, która jest przewodnikiem po orawskim kościele.

fot. parafiaorawka.pl

Z powodu trwającej pandemii zwiedzanie jest utrudnione. – Zachęcamy do kontemplacji i modlitwy przy zasłonach. Jest to wyjątkowe dzieło sztuki – podkreśla Lucyna Borczuch, która jest współautorką nowej książki o kościele w Orawce i tamtejszych kurtynach wielkopostnych. Publikacja została wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju Orawy w Jabłonce i Księgarnię Akademicką w Krakowie. Książkę można nabyć w Wydawnictwie Księgarnia Akademicka w Krakowie oraz w sezonie turystycznym w punkcie informacyjnym przy kościele w Orawce. Pandemia nie pozwala na zorganizowanie promocji nowej publikacji.

fot. parafiaorawka.pl

Kościół w Orawce to najstarszy zachowany zabytek na polskiej części Orawy. Ponadto to pierwsza na Górnej Orawie parafialna świątynia katolicka. Prezbiterium z zakrystią i nawą, najstarsze części kościoła, zbudowano z drzewa modrzewiowego zrębowo, tj. bez gwoździ, na kamiennej podmurówce w latach ok. 1650-1656. Ołtarze i ambona pochodzą z I poł. XVIII wieku, wykonano je w stylu późnego baroku. Ściany kościoła pokrywa polichromia, wykonana przez nieznanych malarzy w kilku etapach, od ok. 1656 do 1711 r. Najważniejsze malowidła to 14 obrazów ukazujących sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Drugi cykl polichromii obejmuje 49 wyobrażeń świętych i błogosławionych. Kolejny cykl polichromii to Dekalog, namalowany na prospekcie chóru. Zachowanie lub łamanie przykazań obrazki wzięte z życia chłopów, mieszczan, drobnej szlachty i dworu w XVIII w. Polichromia tym cenniejsza, że jest to pierwsze przedstawienie stroju orawskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze