zdj poglądowe, Fot. Antoni Jezierski/misyjne.pl

Laboratorium ewangelizacji i duszpasterstwa młodzieży w archidiecezji wrocławskiej

65 osób współpracujących z młodzieżą w diecezji – biskupi, księża, osoby konsekrowane i świeckie – wzięło udział w Projekcie Młodzież 2. To laboratorium ewangelizacji i duszpasterstwa młodzieży, które odbyło się w Kokotku. Brzmi intrygująco, a co dokładnie oznacza?

Dolny Śląsk to specyficzny region na tle Polski pod względem ewangelizacji młodzieży. Z jednej strony w dużych miastach jak Wrocław mówi się o niechlubnej statystyce frekwencji uczniów na religii. Z drugiej we wspólnotach i ruchach widać wielki potencjał młodzieży, która nieraz licznie dała wyraz przywiązania do Boga i wartości chrześcijańskich.

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży w archidiecezji wrocławskiej po raz drugi postanowiło zorganizować wyjazdowy weekend dla tych ludzi, którzy na co dzień pracują z młodzieżą na polu religijnym.

>>> Siedlce: w parafii już od 30 lat działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

– To nie rekolekcje dla młodzieży ani jakieś obowiązkowe szkolenie, lecz dobrowolny czas warsztatowo-formacyjny. Naszym celem jest poznanie i zintegrowanie się, zdobywanie wiedzy, wymiana myśli oraz wspólna modlitwa – tłumaczy ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Spotkanie w leżącym pod Lublińcem ośrodkiem „Niniwa” to okazja do spojrzenia z daleka na rzeczywistość duszpasterstwa młodzieży w diecezji.

– W tym miejscu odbywa się od kilku lat Festiwal Życia, gromadzący rzesze młodych ludzi. Archidiecezja wrocławska wchodzi w skład współorganizatorów tego wydarzenia. Ośrodek w Kokotku jest pod każdym względem profesjonalny i przygotowany do potrzeb młodzieży. Spotykając się tam i konfrontując się z oblackimi metodami duszpasterstwa, nasi uczestnicy mają okazję zachwycić się pracą na rzecz młodych – dodaje ks. Rozpędowski.

Festiwal Życia, fot. Grzegorz Szpak

Podczas drugiej edycji warsztaty poprowadziła Szkoła Trenerów B.B. Kotlińscy. Było o komunikacji, czyli o tym, jak rozmawiać. O komunikacji jako źródle stresu. O mediacjach w pracy z dziećmi i młodzieżą. Proszenie, odmawianie, stawianie granic mogą być źródłem stresu i kosztują wiele emocji. Warto wiedzieć, jak reagować na takie sytuacje, aby czuć się dobrze ze sobą i pozostać w relacji z innymi. Uczestnicy poznali mechanizmy komunikacyjne, które powodują wyczerpanie emocjonalne i wskazówki, jak inaczej, bardziej świadomie można zarządzić komunikacją z innymi.

– Mieliśmy okazję zapoznać się z metodami pracy z młodzieżą, także w podejmowaniu trudnych sytuacji. Podobało mi się, że charakter warsztatów był bardzo dynamiczny. Prowadzący przedstawiali konkretne problemy i rozwiązania. Odbyliśmy także pracę w grupach. Za nami naprawdę owocny czas. Dzisiaj bardzo ważne jest zagadnienie bycia liderem i jakie jest jego znaczenie dla wspólnoty. Omawialiśmy etapy tworzenia wspólnoty – od zachwytu przez doświadczenie kryzysu po poczucie mocy. Otrzymaliśmy konkretne narzędzia i wiedzę, która pozwala wykorzystać ją w konkretnych przypadkach – wyjaśnia bp Jacek Kiciński CMF, wrocławski biskup pomocniczy.

>>> Tarnów: młodzi odkrywają swoje talenty

Podkreśla, że weekend w Kokotku był świetną okazją do integracji między środowiskami. W diecezji prowadzone są różne wartościowe działania na rzecz młodzieży. Jednak ludzie, którzy je organizują, nie znają się, a mogą przecież wymieniać się doświadczeniami, czerpać od siebie pomysły, wchodzić we współpracę i tworzyć coś jeszcze lepszego.

– Towarzyszyło nam dużo radości, optymizmu i odnowionego zapału. Staliśmy się wspólnotą mocy opartej na modlitwie. Przeszliśmy tu jakby całą historię zbawienia z ciemności do światła. Staliśmy się w Kokotku pielgrzymami nadziei – konstatuje wrocławski biskup pomocniczy.

Razem z nim z wydarzeniu uczestniczył także drugi biskup pomocniczy z Wrocławia Maciej Małyga.

Jest już termin trzeciej edycji Projektu Młodzież – od 9 do 11 listopada 2025 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze